Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Kobiece finanse tematem na książkę

10 września na sklepowych półkach ukazał się poradnik autorstwa głogowianki Danuty Duszeńczuk. Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Lingo jest częścią serii pod nazwą „Poradniki na obcasach”. Z autorką książki „Pieniądze dla Pań”, Danutą Duszeńczuk rozmawiała Magdalena Ruta.

 

Magdalena Ruta: 10 września na sklepowych półkach ukazała się Twoja książka. To Twój debiut autorski. Towarzyszyły Ci jakieś specjalne uczucia – podekscytowanie, radość?

Danuta Duszeńczuk: Tak, radość przede wszystkim. Nie mogłam się doczekać, kiedy otrzymam z wydawnictwa paczkę z egzemplarzami autorskimi. Gdy ta nadeszła, pomyślałam „a jednak mi się to nie przyśniło!”. Kilka miesięcy wytężonej pracy zostało zwieńczonych sukcesem. Jestem z tego powodu bardzo dumna, zwłaszcza, że przez cały czas pisania książki normalnie pracowałam i wykonywałam inne obowiązki. Czasami byłam przemęczona i myślałam, że nie dam rady. Nieocenieni okazywali się wtedy najbliżsi przyjaciele i rodzina, od których otrzymywałam wspaniałe wsparcie.

Magdalena Ruta: Jak to się w ogóle stało, że dostałaś propozycje napisania książki?

Danuta Duszeńczuk: Można powiedzieć, że był to szczęśliwy zbieg okoliczności. Nieco ponad rok temu postanowiłam, że będę się dzielić swoimi perypetiami związanymi z prowadzeniem budżetu domowego na łamach własnego bloga. I tak powstała strona Kobiece Finanse (www.kobiecefinanse.pl). Z biegiem czasu na blogu pojawiały się kolejne tematy związane z oszczędzaniem, racjonalnymi zakupami, ciekawymi produktami bankowymi i poradami dotyczącymi rynku pracy i kariery.  Tak się złożyło, że w styczniu trafiła na moją stronę przedstawicielka Wydawnictwa LINGO, redaktor inicjująca serii „Poradniki na obcasach”. Treści, jakie znalazła na stronie, spodobały się jej tak bardzo, że wysłała do mnie zapytanie, czy nie byłabym zainteresowana nawiązaniem współpracy. Byłam zachwycona propozycją i po ustaleniu formalności, w połowie lutego, przystąpiłam do pisania książki.

Magdalena Ruta: Książka jest poradnikiem dla kobiet, które nie potrafią odnaleźć się w codziennych finansach, a jak Ty poradziłaś sobie z tą kwestią?

Danuta Duszeńczuk: Zmusiło mnie do tego życie. Gdy przyjechałam studiować do Wrocławia, chciałam odciążyć finansowo rodziców. Zaczęłam rozglądać się za różnymi pracami dorywczymi, a gdy byłam na trzecim roku studiów, po raz pierwszy zatrudniono mnie na umowę o pracę na pół etatu. Było to dla mnie nie lada wyzwanie, ponieważ cały czas studiowałam też dwa kierunki w trybie dziennym. Przy tak napiętym grafiku i wydatkach, które wiążą się ze studiami, musiałam wypracować sposób na racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Uporządkowanie finansów osobistych ułatwiło mi też studiowanie na uczelni ekonomicznej. Poza tym sama w czasie wolnym czytałam dużo literatury poświęconej tematyce oszczędzania, inwestowania i zarabiania. Gdy natrafiłam na książki Kim Kiyosaki oraz Suze Orman, wpadłam na dobre. Nie ograniczałam się wyłącznie do przyswajania wiedzy, wykorzystywałam ją w praktyce.  Myślę, że kluczem do opanowania własnych finansów jest systematyczność, planowanie, śledzenie postępów. Dlatego jestem gorącą zwolenniczką rejestrowania miesięcznych wpływów i wydatków. Gdy np. przygotujemy sobie arkusz do prowadzenia budżetu domowego, łatwo przekonać się, gdzie i jakiego rodzaju ponosimy wydatki i co zrobić, by je ograniczyć, jeśli są zbyt duże i sprzyjają powstawaniu dziury w naszym budżecie.

Magdalena Ruta: W dzisiejszych czasach ludziom się nie przelewa – to chyba dodatkowa przeszkoda do sprawnego zarządzania domowym budżetem?

Danuta Duszeńczuk: Wyznaję filozofię „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Oszczędzanie można zacząć od niewielkich kwot. Wiele osób, które twierdzą, że nie mają z czego oszczędzać, tak naprawdę nawet tego nie próbuje i z góry zakłada, że spotka ich porażka. Albo po prostu im się nie chce.  Proponuję mały eksperyment: odkładanie codziennie do skarbonki po 1-2 zł. Nie jest to suma, której brak odczujemy szczególnie dotkliwie w ciągu dnia. Jeśli podejdziemy do tego wyzwania konsekwentnie, nagle okaże się, że po miesiącu uzbieraliśmy 30-60 zł. Czy to dużo, czy mało – w tym momencie nie ma znaczenia. Pokazaliśmy, że chcieć, to móc. Wyrobiliśmy w sobie nawyk odkładania pieniędzy. Jeśli przyzwyczaimy się do pewnych czynności, staną się one naturalnym, nieodłącznym elementem codzienności, jak poranna kawa do śniadania lub oglądanie ulubionego serialu po powrocie z pracy. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chcemy nauczyć się kontrolowania wydatków. Gdy będziemy wobec siebie szczerzy i dokładnie przeanalizujemy decyzje, jakie podejmujemy w trakcie zakupów, może okazać się, że pewnych przedmiotów tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. I ze zdumieniem dostrzeżemy, że rocznie na nasze zachcianki wydajemy krocie, którymi można byłoby o wiele lepiej rozporządzać.

Magdalena Ruta: Czy spojrzenie kobiet i mężczyzn na finanse naprawdę różni się tak drastycznie?

Danuta Duszeńczuk: Myślę, że podejście do pieniędzy tak naprawdę w głównej mierze wynosimy z domu, a płeć gra tu drugorzędną rolę – liczą się wykształcone wzorce zachowań i przekonania. Jeśli w domu rodzinnym matka była odsunięta od kwestii pieniędzy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że córka również będzie w dorosłym życiu szukać mężczyzny, który całkowicie przejmie za nią odpowiedzialność finansową. Ale wcale nie musi to być regułą. Podobno kobiety, kiedy już zajmują się finansami osobistymi, są mniej skłonne podejmować ryzykowne decyzje inwestycyjne, nie kładą wszystkiego na jedną kartę, dzięki czemu rzadziej popadają w tarapaty finansowe.

Magdalena Ruta: Urodziłaś się w Głogowie, ale mieszkasz we Wrocławiu – czemu wyjechałaś?

Danuta Duszeńczuk: Poprawka – urodziłam się w Lesznie, dorastałam w Głogowie, a do Wrocławia przyjechałam studiować. Gdy w trakcie studiów znalazłam tu pracę, trudno mi było po uzyskaniu dyplomu porzucić wszystko i wrócić do rodzinnego miasta. Większość moich przyjaciół również osiadła tutaj na stałe. We Wrocławiu znalazłam też swoją drugą połówkę i to właśnie z tym miastem oboje wiążemy naszą przyszłość. Nie zmienia to jednak faktu, że darzę Głogów wielkim sentymentem. Lubię do niego przyjeżdżać. Głogów leży w malowniczej okolicy, a ja bardzo lubię i cenię sobie kontakt z przyrodą. Uspokajam się tutaj i wyciszam od wielkomiejskiego zgiełku.

Magdalena Ruta: Dziękuje za rozmowę.

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Gmina Miejska Głogów przekaże 2,5 miliona złotych na modernizację linii kolejowej!
magdalena

Wiele wskazuje na to, że wkrótce mieszkańcy Głogowa będą mogli korzystać z nowego połączenia kolejowe Głogów – Leszno. Według planów połączenie powinno zostać przywrócone w grudniu 2018 roku. Wcześniej jednak należy zmodernizować tory. Koszt tej inwestycji ma zostać podzielony między  PKP PLK oraz samorządy. Gmina Miejska Głogów na ten cel przeznaczy [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Stawić się musi rocznik 1999!
magdalena

Od najbliższego poniedziałku (19 lutego) na terenie powiatu głogowskiego zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. W tym roku przed komisją muszą się stawić wszystkie osoby, który ukończyły 19 lat, czyli urodzone w 1999 roku. W sumie około 600 osób. Przedstawiciele starostwa oraz WKU przypominają, że służba wojskowa w Polsce nie jest obowiązkowa. Jednak ob [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Wybrano koncepcję nowych wiat przystankowych przy Placu Tysiąclecia!
magdalena

Wiadomo już jak będą wyglądać nowe wiaty przystankowe, które wkrótce staną przy Placu Tysiąclecia. Nowe przystanki powinny być dostępne dla pasażerów jeszcze w lutym. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dzień Kota – warto okazać serce bezdomnym zwierzakom!
magdalena

Już jutro (17 lutego) obchodzimy Dzień Kota. Z tej okazji właściciele kotów z pewnością przygotują dla swoich czworonogów specjalną porcję głaskania. Jednak w tym dniu warto pomyśleć o kotach – nawet jeśli nie posiadamy własnych. Warto pomyśleć o bezdomnych kotach, które przebywają pod opieką Głogowskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom Amicus.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Na komisji budżetowej zawrzała dyskusja o programie „Mieszkanie plus”
magdalena

We wtorek (20 lutego) podczas sesji Rady Miasta, radni mieli podjąć uchwałę w sprawie realizacji w Głogowie rządowego programu „Mieszkanie plus”. Początkowe plany zakładały budowę budynku na około 60 mieszkań na działce znajdującej się na ulicy Książąt Oleśnickich na osiedlu Piastów Śląskich. Jednak już na etapie komisji budżetowej zawrzała dyskusja [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dofinansowanie z Unii Europejskiej. Sprawdź co można uzyskać!
magdalena

W najbliższą środę (21 lutego) w Urzędzie Miejskim w Głogowie (Rynek 10) będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Mobilny punkt informacyjny czynny w godzinach od 11.30 do 14.00 w sali 122.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Wydział Komunikacji będzie czynny dłużej
magdalena

We wtorki i czwartki Wydział Komunikacji w Starostwie Powiatowym będzie dłużej czynny. Mieszkańcy będą mogli zarejestrować swój samochód w godzinach od 7.40 do 15.10. Wydłużony czas związany jest z trudnościami z rejestracją pojazdów.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Waloryzacja emerytur. W marcu emeryci dostaną więcej!
magdalena

Już w marcu emeryci zobaczą więcej pieniędzy na swoim koncie. Jak co roku właśnie w tym miesiącu zostaną zwaloryzowane kwoty wypłacanych przez ZUS świadczeń. Emerytury wzrosną o całe 2,98 procent.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

Maciej Maleńczuk wystąpi w Głogowie

4 marca do Głogowa przyjedzie Maciej Maleńczuk. Mieszkańcy Głogowa będą mogli posłuchać projektu „Maciej Maleńczuk solo”. Bilety w cenie 70 i 80 złotych są dostępne w kasie Miejskiego Ośrodka K [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Będą grać w planszówki

W następny piątek (16 lutego) w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Budowlanych odbędzie się Wieczór Gier Planszowych. W planszówki będzie można zagrać od godziny 18.00 do 22.00.

CZYTAJ WIĘCEJ
Randka w ciemno z książką!

Zbliżają się Walentynki, czyli Święto Zakochanych. 14 lutego z pewnością nasze miasto fala serduszek, pluszowych misiów i zakochanych par. Jednak osoby, które nie mają swoich drugich połówek, wcale  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Strachy na Lachy w Głogowie

17 lutego (sobota) w Młodzieżowym Centrum Kultury Mayday odbędzie się koncert zespołu Strachy na Lachy. Muzycy zaprezentują materiał ze swojej nowej płyty „Przechodzień o wschodzie”, która swoją  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Ręczni pomagają Tomkowi!

W najbliższą sobotę (17 lutego) kolejny raz będzie można wspomóc walkę Tomka Sęka o powrót do zdrowia. Zbiórka pieniędzy na intensywną rehabilitacje Tomka odbędzie się w czasie meczu piłkarzy rę [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Młodzi zawodnicy oficjalnie w Chrobrym Głogów

Chrobry Głogów podpisał profesjonalne kontrakty z dwoma młodymi  zawodnikami. Do drużyny dołączyli: 18-letni Kacper Pietrzczyk i 19-letni Rafał Paluch. Zawodnicy już od dłuższego czasu przebywają p [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Prezentacja drużyn – wielkie święto Chrobrego!...

To już tradycja, że tuż przed rundą wiosenną kibice mają okazje zobaczyć przedstawicieli wszystkich drużyn Chrobrego Głogów. W tym roku odbędzie się dwunasta edycja klubowej prezentacji. Pomarańczo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Rozegrają turniej piłki nożnej dziewcząt

Od jakiegoś czasu w Głogowie prężnia działa sekcja piłki nożnej dla dziewczyn. Młode głogowianki udowadniają, że piłka nożna to nie tylko sport dla chłopców. W najbliższy poniedziałek (12 luteg [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Koncert Strachy na Lachy

17 lutego w Młodzieżowym Centrum Kultury Mayday w Głogowie wystąpił zespół Stachy na Lachy. Koncert odbył  się przy pełnej sali publiczności. Fot. Agnieszka Ruta. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dzień kota w azylu Głogowskiego Stowarzyszenia Pom...

17 lutego obchodzony jest Dzień Kota. W tym dniu gościliśmy w azylu prowadzonym przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom Amicus przy ulicy Portowej w Głogowie. Fot, Magdalena Ruta. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
Spektakl "Szalone nożyczki"

16 lutego na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie został wystawiony spektakl "Szalone nożyczki". Mieszkańcy Głogowa mieli okazję zobaczyć: Lesława Żurka, Michała Pigóra, Ulę Dębską, Domin [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

DMC Firewall is a Joomla Security extension!