Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Kobiece finanse tematem na książkę

10 września na sklepowych półkach ukazał się poradnik autorstwa głogowianki Danuty Duszeńczuk. Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Lingo jest częścią serii pod nazwą „Poradniki na obcasach”. Z autorką książki „Pieniądze dla Pań”, Danutą Duszeńczuk rozmawiała Magdalena Ruta.

 

Magdalena Ruta: 10 września na sklepowych półkach ukazała się Twoja książka. To Twój debiut autorski. Towarzyszyły Ci jakieś specjalne uczucia – podekscytowanie, radość?

Danuta Duszeńczuk: Tak, radość przede wszystkim. Nie mogłam się doczekać, kiedy otrzymam z wydawnictwa paczkę z egzemplarzami autorskimi. Gdy ta nadeszła, pomyślałam „a jednak mi się to nie przyśniło!”. Kilka miesięcy wytężonej pracy zostało zwieńczonych sukcesem. Jestem z tego powodu bardzo dumna, zwłaszcza, że przez cały czas pisania książki normalnie pracowałam i wykonywałam inne obowiązki. Czasami byłam przemęczona i myślałam, że nie dam rady. Nieocenieni okazywali się wtedy najbliżsi przyjaciele i rodzina, od których otrzymywałam wspaniałe wsparcie.

Magdalena Ruta: Jak to się w ogóle stało, że dostałaś propozycje napisania książki?

Danuta Duszeńczuk: Można powiedzieć, że był to szczęśliwy zbieg okoliczności. Nieco ponad rok temu postanowiłam, że będę się dzielić swoimi perypetiami związanymi z prowadzeniem budżetu domowego na łamach własnego bloga. I tak powstała strona Kobiece Finanse (www.kobiecefinanse.pl). Z biegiem czasu na blogu pojawiały się kolejne tematy związane z oszczędzaniem, racjonalnymi zakupami, ciekawymi produktami bankowymi i poradami dotyczącymi rynku pracy i kariery.  Tak się złożyło, że w styczniu trafiła na moją stronę przedstawicielka Wydawnictwa LINGO, redaktor inicjująca serii „Poradniki na obcasach”. Treści, jakie znalazła na stronie, spodobały się jej tak bardzo, że wysłała do mnie zapytanie, czy nie byłabym zainteresowana nawiązaniem współpracy. Byłam zachwycona propozycją i po ustaleniu formalności, w połowie lutego, przystąpiłam do pisania książki.

Magdalena Ruta: Książka jest poradnikiem dla kobiet, które nie potrafią odnaleźć się w codziennych finansach, a jak Ty poradziłaś sobie z tą kwestią?

Danuta Duszeńczuk: Zmusiło mnie do tego życie. Gdy przyjechałam studiować do Wrocławia, chciałam odciążyć finansowo rodziców. Zaczęłam rozglądać się za różnymi pracami dorywczymi, a gdy byłam na trzecim roku studiów, po raz pierwszy zatrudniono mnie na umowę o pracę na pół etatu. Było to dla mnie nie lada wyzwanie, ponieważ cały czas studiowałam też dwa kierunki w trybie dziennym. Przy tak napiętym grafiku i wydatkach, które wiążą się ze studiami, musiałam wypracować sposób na racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Uporządkowanie finansów osobistych ułatwiło mi też studiowanie na uczelni ekonomicznej. Poza tym sama w czasie wolnym czytałam dużo literatury poświęconej tematyce oszczędzania, inwestowania i zarabiania. Gdy natrafiłam na książki Kim Kiyosaki oraz Suze Orman, wpadłam na dobre. Nie ograniczałam się wyłącznie do przyswajania wiedzy, wykorzystywałam ją w praktyce.  Myślę, że kluczem do opanowania własnych finansów jest systematyczność, planowanie, śledzenie postępów. Dlatego jestem gorącą zwolenniczką rejestrowania miesięcznych wpływów i wydatków. Gdy np. przygotujemy sobie arkusz do prowadzenia budżetu domowego, łatwo przekonać się, gdzie i jakiego rodzaju ponosimy wydatki i co zrobić, by je ograniczyć, jeśli są zbyt duże i sprzyjają powstawaniu dziury w naszym budżecie.

Magdalena Ruta: W dzisiejszych czasach ludziom się nie przelewa – to chyba dodatkowa przeszkoda do sprawnego zarządzania domowym budżetem?

Danuta Duszeńczuk: Wyznaję filozofię „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Oszczędzanie można zacząć od niewielkich kwot. Wiele osób, które twierdzą, że nie mają z czego oszczędzać, tak naprawdę nawet tego nie próbuje i z góry zakłada, że spotka ich porażka. Albo po prostu im się nie chce.  Proponuję mały eksperyment: odkładanie codziennie do skarbonki po 1-2 zł. Nie jest to suma, której brak odczujemy szczególnie dotkliwie w ciągu dnia. Jeśli podejdziemy do tego wyzwania konsekwentnie, nagle okaże się, że po miesiącu uzbieraliśmy 30-60 zł. Czy to dużo, czy mało – w tym momencie nie ma znaczenia. Pokazaliśmy, że chcieć, to móc. Wyrobiliśmy w sobie nawyk odkładania pieniędzy. Jeśli przyzwyczaimy się do pewnych czynności, staną się one naturalnym, nieodłącznym elementem codzienności, jak poranna kawa do śniadania lub oglądanie ulubionego serialu po powrocie z pracy. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chcemy nauczyć się kontrolowania wydatków. Gdy będziemy wobec siebie szczerzy i dokładnie przeanalizujemy decyzje, jakie podejmujemy w trakcie zakupów, może okazać się, że pewnych przedmiotów tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. I ze zdumieniem dostrzeżemy, że rocznie na nasze zachcianki wydajemy krocie, którymi można byłoby o wiele lepiej rozporządzać.

Magdalena Ruta: Czy spojrzenie kobiet i mężczyzn na finanse naprawdę różni się tak drastycznie?

Danuta Duszeńczuk: Myślę, że podejście do pieniędzy tak naprawdę w głównej mierze wynosimy z domu, a płeć gra tu drugorzędną rolę – liczą się wykształcone wzorce zachowań i przekonania. Jeśli w domu rodzinnym matka była odsunięta od kwestii pieniędzy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że córka również będzie w dorosłym życiu szukać mężczyzny, który całkowicie przejmie za nią odpowiedzialność finansową. Ale wcale nie musi to być regułą. Podobno kobiety, kiedy już zajmują się finansami osobistymi, są mniej skłonne podejmować ryzykowne decyzje inwestycyjne, nie kładą wszystkiego na jedną kartę, dzięki czemu rzadziej popadają w tarapaty finansowe.

Magdalena Ruta: Urodziłaś się w Głogowie, ale mieszkasz we Wrocławiu – czemu wyjechałaś?

Danuta Duszeńczuk: Poprawka – urodziłam się w Lesznie, dorastałam w Głogowie, a do Wrocławia przyjechałam studiować. Gdy w trakcie studiów znalazłam tu pracę, trudno mi było po uzyskaniu dyplomu porzucić wszystko i wrócić do rodzinnego miasta. Większość moich przyjaciół również osiadła tutaj na stałe. We Wrocławiu znalazłam też swoją drugą połówkę i to właśnie z tym miastem oboje wiążemy naszą przyszłość. Nie zmienia to jednak faktu, że darzę Głogów wielkim sentymentem. Lubię do niego przyjeżdżać. Głogów leży w malowniczej okolicy, a ja bardzo lubię i cenię sobie kontakt z przyrodą. Uspokajam się tutaj i wyciszam od wielkomiejskiego zgiełku.

Magdalena Ruta: Dziękuje za rozmowę.

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Czarny weekend – skorzystaj z promocji!
magdalena

Dzisiaj (24 listopada) rozpoczyna się Black Weekend (Czarny Weekend), czyli kilka dni największych wyprzedaży w roku. Black Weekend jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jednak w ostatnich latach można o nim usłyszeć także w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Coraz bliżej święta! Ciężarówka Coca-Cola ponownie w Głogowie
magdalena

Z pewnością wielu kojarzy popularną reklamę Coca- Coli i piosenkę „Wonderful Dream (Holidays Are Coming)”. Dla wielu pojawienie się tej reklamy w telewizji zwiastuje zbliżające się święta. Jednak w tym roku magię ciężarówki Coca-Cola będzie można poczuć na żywo. 11 grudnia popularna na całym święcie ciężarówka pojawi się w Głogowie.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Coraz bliżej święta! Ciężarówka Coca-Cola ponownie w Głogowie
magdalena

Z pewnością wielu kojarzy popularną reklamę Coca- Coli i piosenkę „Wonderful Dream (Holidays Are Coming)”. Dla wielu pojawienie się tej reklamy w telewizji zwiastuje zbliżające się święta. Jednak w tym roku magię ciężarówki Coca-Cola będzie można poczuć na żywo. 11 grudnia popularna na całym święcie ciężarówka pojawi się w Głogowie.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Trwa zbiórka karmy i ciepłych koców dla bezdomnych zwierzaków!
magdalena

To już tradycja, że co roku Starostwo Powiatowe w Głogowie organizuje zbiórkę darów dla psów i kotów. Mieszkańcy mogą przekazywać karmę oraz ciepłe posłania – wszystko po to, żeby pomóc bezdomnym zwierzakom przetrwać zimę. Dary zostaną przekazane do miejskiego schroniska we Wróblinie Głogowskim oraz do azylu prowadzonego przez Głogowskie Stowarzyszenie P [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
W Moszowicach mają już gotowy chodnik. Teraz chcą wyremontować chodnik w Sobczycach!
magdalena

Zakończyła się budowa chodnika w Moszowicach wzdłuż drogi wojewódzkiej. W ramach inwestycji powstał chodnik o długości 517 metrów. Zostały także wykonane zjazdy oraz sieć kanalizacji deszczowej, zamontowano także wiaty przystankowe. Zadanie realizowane było w partnerstwie z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu, która partycypowała w kosztach inw [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Okradał swoich sąsiadów z działek
magdalena

37-letni mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku podczas włamania na działkach. Zatrzymania dokonało dwóch działkowców. Sprawcą okazał się ich sąsiad. Mężczyzna na stałe mieszkał w swojej altance na działkach.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Okradł swoich sąsiadów! Do mieszkania wszedł przez uchylone okno!
magdalena

Policjanci zatrzymali 28-letniego mieszkańca Głogowa, który okradł swoich sąsiadów. Mężczyzna wykorzystał fakt, że sąsiadów nie było w domu. Przez uchylone okno wszedł do mieszkania i ukradł to co było „pod ręką”. Łupem 28-latka był alkohol, telefon komórkowy i 200 złotych w gotówce.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Stawił się do jednostki wojskowej, ale był nietrzeźwy. Na dodatek przyjechał samochodem!
magdalena

35-letni mieszkaniec Głogowa otrzymał wezwanie do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Mężczyzna stawił się na wezwanie w ubiegły poniedziałek (20 listopada). Jednak żołnierze zwrócili uwagę, że 35-latek jest nietrzeźwy. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna przyjechał do jednostki prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

Dzieci namalują legendy o Głogowie. Muzeum organiz...

Kolejny raz Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym. Zadaniem dzieci będzie przestawienie jeden z głogowskich legend. Prace można wykonać w dowo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Ponownie wybiorą najlepszy zespół rockowy. Rusza X...

Już jutro (18 listopada) rusza XXI edycja Mayday Rock Festiwal. Impreza ta przyczyniła się do rozpoczęcia wielu muzycznych karier. Swoje pierwsze kroki na głogowskiej scenie stawiały takie zespoły jak: I [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Więźniowie zagrają w sztuce teatralnej. Premiera 1...

Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie rozpoczął współprace z Zakładem Karnym w Głogowie. Efekty tej współpracy będzie można zobaczyć 16 grudnia. Na scenie MOK-u zostanie wystawiony spektakl „Czekaj [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Jacek Rozenek, Paulina Holzt i Anna Powierza w Gło...

W najbliższy piątek (17 listopada) mieszkańcy Głogowa będą mieli okazję przenieść się do hotelu w Zakopanem. Wszystko to za sprawą spektaklu „SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw”. Na scenie b [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Ostatni raz w tym roku! Mecz Chrobry Głogów – Ruch...

W najbliższą niedzielę (26 listopada) na stadionie przy Wita Stwosza odbędzie się ostatni mecz w tym roku. Chrobry Głogów zmierzy się z Ruchem Chorzów. Mecz rozpoczyna się o godzinie 15.00.

CZYTAJ WIĘCEJ
Derby dla Adasia! Zbiórka podczas meczu

W najbliższą sobotę (18 listopada) o godzinie 18.00 w piłce ręcznej zostanie rozegrany mecz derbowy. Na Hali Widowiskowo – Sportowej w Głogowie, SPR Chrobry Głogów zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Po [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Wideokonfrontacja zadebiutuje w Głogowie. Zostanie...

Już dzisiaj (25 października) o godzinie 18.00 Chrobry Głogów zmierzy się z Arką Gdynia. Mecz odbędzie się w ramach ćwierćfinału Pucharu Polski. Podczas wszystkich meczów 1/4 finału wykorzystany zo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Mecz Chrobry Głogów – Arka Gdynia nie dla kibiców ...

W najbliższą środę (25 października) na stadionie przy Wita Stwosza w Głogowie zostanie rozegrany historyczny mecz. Chrobry Głogów będzie walczył o udział w półfinale Pucharu Polski. W ćwierć fin [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Pokaz rugby w SP 9

21 listopada w Szkole Podstawowej numer 9 odbył się pokaz rugby zaprezentowany przez Klub Rugby Miedziowi Lubin. W pokazie brały udział przedszkolaki z PP 21 oraz pierwszoklasiści z SP 9. Dzieci chętnie b [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Przekazanie samochodu ratowniczo-pożarniczego dla ...

18 listopada w Kotli odbyła się uroczystość przekazania nowego samochodu ratowniczo-pożarniczego dla Ochotniczej Staży Pożarnej w Kotli. Zakup samochodu był możliwy dzięki dotacji z Powiatu Głogowski [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Spektakl "Spa czyli Salon Ponętnych Alternatyw"

17 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie został wystawiony spektakl "Spa czyli Salon Ponętnych Alternatyw". Na scenie wystąpili: Paulina Holtz, Agata Załęcka, Anna Powierza, Rafał Szałajko,  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

Our website is protected by DMC Firewall!