Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Odpady z nielegalnego składowiska zostaną usunięte! Rokaszewicz: Tą sprawą trzeba było się zająć!

Gmina Miejska Głogów zajmie się utylizacją niebezpiecznych opadów, które są nielegalnie gromadzone na składowisku przy ulicy Południowej. Obecnie rozpoczęto procedurę postępowanie zastępczego. Oznacza to, że pierwotnie koszty utylizacji będzie musiała ponieść gmina. Dopiero później będzie można domagać się zwrotu kosztów od właściciela składowiska.

Taka decyzja oznacza, że odpady znajdujące się na ulicy Południowej mogą zostać wywiezione nawet w przeciągu miesiąca. Obecnie ogłoszono przetarg na utylizację tych substancji. ? Ruszyła cała procedura postępowania zastępczego. W ciągu miesiąca musimy zgłosić jaka firma zajmie się utylizacją tego składowiska. Zdecydowaliśmy się na taką procedurę ponieważ od zeszłego roku staramy się wymusić na przedsiębiorcy likwidacje tego składowiska. Niestety nie dało to rezultatu. Przepisy są tak skonstruowane, że moglibyśmy jeszcze przez wiele miesięcy prowadzić podstępowanie i nie zdołać przymusić deponenta odpadów do wywiezienia ich na jego koszt. Nie chcemy się tym zajmować w nieskończoność, bo w tym czasie może dojść do tragedii. Nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, jaka miała w Jakubowie ? mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa. Wszczęcie postępowanie zastępczego oznacza, że to Gmina Miejska Głogów pokryje koszty wywiezienia i utylizacji odpadów znajdujących się na składowisku przy ulicy Południowej. ? W tej chwili wyłożymy na ten cal środki samorządowe. Mam też wstępne deklaracje Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Urzędu Wojewódzkiego  o partycypacji w kosztach. Będziemy starali się pozyskać środki na ten cel z różnych źródeł, bo mowa jest nawet o kilku milionach złotych. Dokładną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Chcemy, żeby maksymalnie do końca stycznia te odpady zostały wywiezione. Po zakończonym zadaniu będziemy rościć zwrotu każdej złotówki od deponenta odpadów ? tłumaczy Rafael Rokaszewicz. Głogów nie jest jedynym miastem, który boryka się z problemem nielegalnych składowisk. Okazuje się, że tylko na terenie Dolnego Śląska znajdują się 23 takie składowiska. Na terenie całej Polski może być ich nawet setka.

WIEŚCI Z REGIONU: Znęcał się nad swoją schorowaną 82-letnią matką
Redakcja

57-latek wyzywał, ośmieszał, krytykował i izolował staruszkę. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Mandat 500 złotych za brak maseczki to już pewniak
Redakcja

„Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy." - czytamy na stronie na Facebooku Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z: