Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Powiat Głogowski uczestniczył w Konwencie Powiatów Województwa Dolnośląskiego

1 stycznia 1999 roku, na mocy reformy samorządowej, reaktywowano między innymi samorząd powiatowy. Od tej daty minęło, więc już 15 lat. Okazją do podsumowań kilkunastoletniej historii było uroczyste posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego, które odbyło się w dniach od 16-17 stycznia w Karpaczu. W uroczystości tej uczestniczyli także przedstawiciele Powiatu Głogowskiego.

W dniach od 16 do 17 stycznia w Karpaczu odbywało się uroczyste posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Uroczyste, bo w 2014 roku mija 15 lat funkcjonowania powiatów w Polsce. 1 stycznia 1999 roku, na mocy reformy samorządowej, reaktywowano między innymi samorząd powiatowy. Dzięki reformie samorządowej z końca lat 90. XX wieku, powiaty stały się wyspecjalizowanymi jednostkami prawnymi. To właśnie w nich odbywa się podstawowa obsługa mieszkańców. To tutaj kształtują się ?małe ojczyzny?, działają lokalne grupy budujące tożsamość polskich miejscowości. Samorząd powiatowy jest ważnym pracodawcą, inwestorem i uczestnikiem integracji. Warto też wspomnieć, że według statystyk w 2013 roku średni powiat liczył 8 gmin, średnia liczba mieszkańców wynosiła 83 tysiące, a siedziba władz powiatu była zamieszkana przez minimum 5 tysięcy mieszkańców.  
Organizatorem Konwentu w Karpaczu jest Cezary Przybylski ? starosta bolesławiecki i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. W czasie spotkania, z wykładem: ?Powiaty Polskie w roku XV-lecia? wystąpił Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich ? Marek Tramś (starosta polkowicki). Każdy uczestnik miał też okazje przedstawić swój powiat na przestrzeni 15 lat. Jubileuszową prezentację Powiatu Głogowskiego przedstawił Starosta Głogowski Rafael Rokaszewicz.

Współpracujemy z: