Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

"Na Alei Wolności rozmieszczono ścieżki rowerowe niezgodnie z jakąkolwiek logiką" - mówi głogowianin

Zdaniem mieszkańca ścieżki rowerowe w tej części miasta nie są dobrze zaplanowane. Co na to urząd miasta?

Pytanie zostało zadane w ramach akcji "Porozmawiaj o Głogowie". Tym razem odpowiedział Piotr Poznański, zastępca Rafaela Rokaszewicza.

Pytanie mieszkańca (PISOWNIA ORYGINALNA):

Na wyremontowanej Alei Wolności rozmieszczono ścieżki rowerowe niezgodnie z jakąkolwiek logiką. Przed Przedszkolem nr 2, gdzie chodnik ma max 2 m, gdzie codziennie przewijają się małe dzieci wytyczono ścieżkę pieszo-rowerową. Podobnie pod LO, gdzie całe masy młodzieży wychodzi na raz na chodnik. Zapraszam Pana Prezydenta po zmroku, tylu ludzi fontanny przychodziło oglądać, a między nimi rozpędzone i bez świateł rowery… Dlaczego na tak szerokiej Alei Wolności nie wytyczono osobnego ciągu dla rowerów? W tym mieście w większości nie buduje się nowych ścieżek, tylko się je wytycza na chodnikach i to często prowadzące zupełnie donikąd. A Piesi muszą mieć oczy dookoła głowy i patrzeć, by zmieścić się na swoim metrze chodnika…

Piotr Poznański, zastępca prezydenta odpowiada:

Od wielu lat rozwijamy układ rowerowy w naszym mieście, nie tylko poprzez wyznaczanie nowych szlaków drogowych, ale przez budowę dużych, nowych ścieżek, np. ścieżka rowerowa na Bulwarze Nadodrzańskim, w Parku Piastowskim, w Parku Południowym, na Paulinowie, na Koperniku przy ul. Keplera, przy ul. Bema, na małej Alei Wolności, na Kazimierza Wielkiego, czy też na samej Alei Wolności. Przed nami oczywiście dalsze plany, dlatego też nie mogę się zgodzić z tym poglądem.

Jeżeli chodzi o samą Aleję Wolności, kiedy projektowaliśmy tę inwestycję, a później budowaliśmy, to trzeba było wziąć pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim zachować jej historyczny układ, po drugie zachować dotychczasową funkcjonalność, a po trzecie wprowadzić możliwość bezpiecznego poruszania się rowerzystów. Aleja jest tak skonstruowana, że na pierwszym odcinku od Bramy Brzostowskiej do placu Jana z Głogowa ścieżka rowerowa, a dokładnie ciąg pieszo rowerowy, idzie wzdłuż ulicy od strony McDonalda. Później przejeżdżamy na pasaż wewnętrzny, pomiędzy jezdniami i tym pasażem jedziemy aż do ul. Jedności Robotniczej. Potem zjeżdżamy w lewo i poruszamy się już w kierunku ul. Al. Wolności przy przedszkolu i liceum.

Ścieżka rowerowa na wysokości fontanny prowadzi przez pasaż, a nie chodnik. Z pewnością rowerzyści się tam pojawiają, ale nie mamy na to zupełnie wpływu. Cieszmy się z tego, że mamy dużą ilość dzieci i młodzieży, które się tam przemieszczają. Wieczorami, kiedy są pokazy na fontannach, faktycznie pojawia się tam dużo ludzi, jednak musimy nauczyć się razem funkcjonować, zarówno rowerzyści, kierowcy, jak i piesi.

Źródło i grafika: dglnews.pl

Współpracujemy z: