Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Wilki podchodzą do zabudowań mieszkalnych i zagryzają psy

Coraz większa liczba incydentów z udziałem tych drapieżników jest odnotowywana na terenie naszego województwa. Robi się bardzo niebezpiecznie.

Wilki coraz bliżej podchodzą do ulic i terenów mieszkalnych. Nie boją się ludzi i stwarzają bardzo duże zagrożenie. Spotkanie z nimi może okazać się tragiczne. Często atakują psy - takich filmików w sieci pojawia się coraz więcej. Część z tych wilków może być chora np. na świerzb. Mogą zdarzać się też hybrydy wilka z psem. Sposoby postępowania z niepłochliwymi osobnikami wilka w sposób bardzo czytelny przedstawią wytyczne służące do oceny zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania tych zwierząt zaproponowane przez Large Carnivore Initiative for Europe (LCIE), grupę europejskich ekspertów do spraw dużych drapieżników, działającą w ramach Komisji do spraw Przetrwania Gatunków Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Za szkody wyrządzone przez wilki (a także za bobry, rysie, niedźwiedzie, żubry) odpowiada Skarb Państwa. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty, dokonuje właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska (czyli w granicach województwa dolnośląskiego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu), z wyjątkiem zdarzeń na terenie parku narodowego.

Co należy zrobić w przypadku szkód spowodowanych przez wilka oraz o czym powinien wiedzieć hodowca inwentarza, który poniósł szkody? – Wszystkie informacje znajdują się w piśmie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Link poniżej:

https://dglnews.pl/wp-content/uploads/2021/03/WILKI.pdf

Źródło: dglnews.pl

Współpracujemy z: