Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Wybierając kranówkę zamiast wody butelkowanej, zaoszczędzasz ponad tysiąc złotych

– W ciągu roku powinniśmy wypić około 1000 litrów wody. Roczny zapas kranówki kosztuje około sześciu złotych. Tymczasem kupując wodę butelkowaną, wydamy 1100 złotych – mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji i komunikacji społecznej w PWiK w Głogowie.

Z okazji Światowego Dnia Wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie przypomina, skąd czerpiemy wodę w naszym mieście i dlaczego warto ją pić prosto z kranu.

Głogowska woda pochodzi ze studni głębinowych. Jej jakość jest tak dobra, że nie wymaga chemicznego uzdatniania. Jest tylko napowietrzana i filtrowana. Zanim jednak trafi do kranów, przechodzi szereg testów. W pierwszym etapie nam jej jakością czuwają małże. Dodatkowo skład naszej wody jest kontrolowany także przez akredytowane laboratorium. I to nie tylko u źródła, ale także w kilku miejscach na ternie miasta. Dzięki temu mamy pewność, że woda jest zdrowa w całym Głogowie i okolicach. Jak wygląda proces uzdatniania wody? Zachęcamy do obejrzenia filmu „Skąd się bierze woda w kranie?”.

Głogowska woda jest średniotwarda. Oznacza to, że zawiera odpowiednią ilość cennych składników mineralnych takich jak magnez i wapń. To one odpowiadają za utrzymane prawidłowej gospodarki elektrolitycznej człowieka, zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia oraz uzupełniają braki w diecie. Co ważne, minerały zawarte w wodzie, wchłaniają się do organizmu lepiej niż te z suplementów diety (tabletek). Jednak picie wody z kranu jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie. Wybierając kranówkę możemy także sporo oszczędzić.

– W ciągu roku powinniśmy wypić około 1000 litrów wody. Roczny zapas kranówki kosztuje około 6 złotych. Tymczasem kupując wodę butelkowaną wydamy 1100 złotych – mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji i komunikacji społecznej w PWiK w Głogowie.

Rezygnując z wody butelkowanej przyczynimy się także do dbania o środowisko i… oszczędzimy wodę. W jaki sposób? Mało kto pamięta, że do wyprodukowania plastiku także zużywana jest woda. Do wyprodukowania litrowej butelki potrzebne jest około trzy litry wody.

– Tegoroczny Światowy Dzień Wody odbywa się pod hasłem „Doceń wodę”. To doskonały czas, żeby wznieść toast głogowską kranówką, wprowadzić ją na stałe do naszego życia i zrezygnować z wody w plastikowych butelkach. Dzięki temu przyczynimy się do oszczędności wody, czyli zmniejszymy nasz ślad wodny i ocalimy Ziemię od plastiku – dodaje Magdalena Ruta.

Źródło: PWiK w Głogowie.

Współpracujemy z: