Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Gminy razem przeciwko arsenowi!

W ubiegły piątek (9 marca) cztery gminy podpisały list intencyjny, którego celem jest współpraca samorządów na rzecz zminimalizowania zagrożeń i szkód w środowisku oraz eliminowania narażenia mieszkańców gmin na działanie arsenu i innych szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Do współpracy przystąpili: Gmina Miejska Głogów, Gmina Kotla, Gmina Żukowice oraz Gmina Pęcław.

Fot. UM Głogów (Marta Dytwińska - Gawrońska) 

Od kilkunastu miesięcy Gmina Miejska Głogów prowadzi badania w sprawie obecności arsenu u mieszkańców Głogowa. Badania są realizowane przy współpracy z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi oraz są finansowane przez KGHM Polska Miedź. - Postanowiliśmy kontynuować badania i poszerzyć diagnostykę o badania na obecność arsenu organicznego i nieorganicznego. Dodatkowo mamy w planach wypracowanie działań profilaktycznych. Porozumienie, które podpisuje zawiera także elementy związane z informowaniem społeczeństwa o zasadach zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. To są pionierskie badania. Nikt wcześniej nie robił tego na taką skale – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa. Teraz Gmina Miejska Głogów będzie dzielić się z powyższymi gminami informacji na temat badań na poziom arsenu w organizmach głogowian. W liście intencyjnym jest także mowa o wdrożeniu programów mających wpływ na poprawę zdrowia mieszkańców związanych z profilaktyką chorób, promocją zdrowia, edukacją zdrowotną oraz wspierających przedsięwzięcia proekologiczne. Gmina Miejska Głogów deklaruje także pomoc w doprowadzeniu do rozszerzenia porozumienia z KGHM i Miedziowym Centrum Zdrowia o gminy powiatu głogowskiego. Dalej w liście intencyjnym czytamy o chęci wspólnego wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zarządu Województwa Dolnośląskiego o pomoc i wsparcie naszych samorządów w działaniach prozdrowotnych i proekologicznych, a także uzyskanie od KGHM Polska Miedź SA harmonogramu dalszych prac modernizacyjnych proces technologiczny, nakierowany na ograniczanie emisji szkodliwych substancji, głównie arsenu.

Komentarze   

0 # Małgorzata 2018-03-13 17:25
Trzeba jak najszybciej wyprowadzić się z Głogowa.Tylko górnicy i hutnicy niech tu mieszkają bo im arsen nie przeszkadza.
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaginął 28-letni Tyberiusz Sawicki. Rodzina prosi o pomoc!
Arkadiusz Orman

Mieszkaniec Głogowa wyszedł z domu w nocy 20 czerwca i do tej pory nie dał żadnych oznak życia. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Paweł Chruszcz planował swoją śmierć?
Arkadiusz Orman

Jak można przeczytać na Onet.pl, Polska Agencja Prasowa podała nowe fakty dotyczące śmierci Pawła Chruszcza. Ponoć radny przed śmiercią szukał w internecie instrukcji, jak wykonać pętlę wisielczą. Czy samorządowiec faktycznie popełnił samobójstwo?

CZYTAJ WIĘCEJ...
Sukces dyżurnego głogowskiej policji
Arkadiusz Orman

Podkomisarz Sławomir Wojsa zajął pierwsze miejsce w II edycji Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Operacyjnych Polski. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Głogowie ma się czym pochwalić, bo zdobył najwyższą ilość punktów.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Sławomir Majewski: Miasto musi przejąć Kino "Jubilat"
Arkadiusz Orman

Co dalej z Kinem "Jubilat"? - pyta radny. Samorządowiec twierdzi, że budynek powinien trafić w ręce miasta. Jest wiele pomysłów na zagospodarowanie obiektu wraz z przylegającym do niego terenem. Sami mieszkańcy nie szczędzą swoich propozycji, co mogłoby na jego miejsce powstać. Teraz inicjatywę musi przejąć prezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ...
W wakacje autobusy będą jeździć rzadziej!
Arkadiusz Orman

Kończy się rok szkolny, a wraz z nim zmienia się rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. To ważna wiadomość przede wszystkim dla osób, które jeżdżą nimi do pracy. Aby uniknąć spóźnień i niepotrzebnego stania na przystanku, warto zapoznać się z wakacyjnym kursowaniem autobusów.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Ulica Cisawa do remontu – odciąży skrzyżowanie na ulicy Legnickiej!
magdalena

Dzisiaj (21 czerwca) rozpoczyna się przebudowa ulicy Cisawej (wzdłuż ogródków działkowych na Paulinowie). Inwestycja zostanie sfinansowana przez Powiat Głogowski. Droga ma być poszerzona oraz zostanie wymieniona nawierzchnia.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Największy Festiwal Baniek Mydlanych w Polsce zawita do Głogowa!
Arkadiusz Orman

Tej imprezy po prostu nie można przegapić. To doskonała zabawa zarówno dla dzieci, młodzieży, ale również dorosłych. Organizatorzy podkreślają, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.  Zaznaczmy, że festiwal odbywa się w różnych miastach. Na jego trasie znalazł się również Głogów. Zobacz program imprezy!

CZYTAJ WIĘCEJ...
21-latek złapany na gorącym uczynku!
Arkadiusz Orman

Policjanci schwytali 21-latka, który włamał się do samochodu na jednym z głogowskich osiedli. Mężczyzna próbował uciekać i był bardzo agresywny. Gdy emocje opadły, przyznał się do winy. 

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

Zespół Pectus: Raczej kłótliwi nie jesteśmy

Kolejnym zespołem, który zaśpiewał na głogowskiej scenie była grupa Pectus. Z braćmi Szczepanik rozmawia Arkadiusz Orman.

CZYTAJ WIĘCEJ
Stanisław Karpiel-Bułecka: Wypicie piwa przy nasze...

Jedną z gwiazd tegorocznych Dni Głogowa był zespół Future Folk. Ze Stanisławem Karpiel-Bułecka rozmawia Arkadiusz Orman.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dni Głogowa 2018 – cały program

Dzisiaj (1 czerwca) rozpoczynają się Dni Głogowa. Z okazji święta naszego miasta na scenie wystąpią: Agnieszka Chylińska, Future Folk, Patrycja Markowska, Afromental ora Pectus. Dni miasta będą trwał [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dzień dziecka w Głogowie – mnóstwo atrakcji i konc...

To już tradycja, że Dni Głogowa obchodzone są w pierwszy weekend czerwca. W związku z tym często obchody święta miasta połączone są z zabawami zorganizowanymi z okazji Dnia Dziecka. Tak będzie takż [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Młodzi piłkarze będą mogli zagrać na stadionie pie...

Już w środę (20.06.) odbędzie druga edycja imprezy sportowej pt. "Z Boiska na Stadion". Pierwsza odsłona akcji cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teraz najmłodsi piłkarze zmierzą się ze sobą na s [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Chrobry stracił zawodnika. Seweryn Michalski w now...

W ubiegłą niedzielę (3 czerwca) zakończyły się rozgrywki w sezonie 2017/2018. Teraz przed zespołami przerwa w rozgrywkach. Klubu ten czas będą wykorzystywać na pozyskiwanie nowych zawodników. Już te [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dzień dziecka na basenie! Wstęp za darmo!

Już w najbliższy piątek (1 czerwca) będziemy obchodzić Dzień Dziecka. W tym dniu warto spędzić trochę czasu z najmłodszymi. Można wybrać się z dzieckiem do parku, na plac zabawa, spędzić czas na  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Piłkarze Chrobrego zagrają mecz z Reprezentacją Wo...

W najbliższy wtorek (29 maja) obchodzony będzie Dzień Weterana. W tym roku duża część obchodów odbędzie się na stadionie. Główny punktem będzie mecz pierwszoligowej drużyny Chrobrego Głogów z Re [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Podsumowanie II edycji projektu "Mały miś w świeci...

21 czerwca w Przedszkolu Publicznym numer 21 odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". W tym roku w PP21 zorganizowano drugą edycję projektu. Program zo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Strefa małego kibica w Przedszkolu Niepublicznym "...

19 czerwca w Przedszkolu Niepublicznym "Jagódka" zorganizowano strefę małego kibica przed pierwszym meczem Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Rosji. Fot. Magdalena Ruta. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dzień Pustej Klasy w PP21

15 czerwca (w trzeci piątek czerwca) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pustej Klasy, czyli święto edukacji na świeżym powietrzu. Do obchodów tego święta przyłączyło się Przedszkole Publiczne nu [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

DMC Firewall is a Joomla Security extension!