Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Stanisław Karpiel-Bułecka: Wypicie piwa przy naszej muzyce jest wskazane

Jedną z gwiazd tegorocznych Dni Głogowa był zespół Future Folk. Ze Stanisławem Karpiel-Bułecka rozmawia Arkadiusz Orman.

Można zauważyć, że zdobywacie coraz więcej odbiorców. W Głogowie również nie brakuje Waszych fanów. Uważasz, że to jest czas zespołu Future Folk?

Powiem Ci szczerze, że się nad tym nie zastanawiałem. Dużo ludzi może nie miało z góralami jeszcze do czynienia. Dlatego chcą zobaczyć górala na żywo, dotknąć, sprawdzić, czy rzeczywiście ma to czarne podniebienie i wszystkie możliwe szczepionki, jak my to mówimy. Oczywiście żartuję. Cieszymy się, że coraz więcej osób słucha naszej muzyki i przychodzi na koncerty. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło. Nie ma nic lepszego niż zainteresowanie wokół zespołu. Bardzo się cieszymy, że możemy wystąpić w Głogowie. Mieszkańcy mają okazję poznać naszą muzykę. Sezon letni, to najlepszy okres dla artysty. Tego typu imprezy plenerowe to rewelacja. Uwielbiamy takie wydarzenia. Muszę powiedzieć, że często przychodzą tu przypadkowi ludzie, którzy nie zawsze wiedzą na przykład, kto jest na scenie. Jeśli zainteresujemy ich i sprawimy, że zostaną – jest to dla nas wielki sukces. Przynajmniej dla mnie jest to bardzo ważne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że ludzie, którzy są fanami innych gatunków, posłuchają Future Fork i nasza muzyka przypada im do gustu.

Nie jest to łatwe zadanie.

Zawsze mówię tak: jak się zatrzymają i będą stać, to znaczy, że jest dobrze. Gorzej, jak się rozejdą i pójdą na piwo. Choć wypicie piwa słuchając naszej muzyki też jest wskazane<śmiech>.

Kiedyś powiedziałeś, że „chcielibyście dotrzeć do ludzi, którym jeszcze się nie mieści w głowie połączenie góralskiej i nowoczesnej muzyki”. Masz poczucie, że Polacy coraz bardziej się do niej przekonują?

Zawsze jest podział. Są ludzie, którzy kochają góralską muzykę. Ale znajdą się i tacy, którzy ją nienawidzą. To jest normalne i ja wszystko rozumiem. Po prostu tak jest z góralską muzyką. My podajemy ją w inny sposób. Może właśnie dlatego, aby tym ludziom, którym góralska muzyka się nie podoba, pokazać jej walory. Zaznaczmy, że szczególnie młodzi ludzie słuchają różnych gatunków. Góralszczyzna w tym wydaniu, w którym proponujemy, kierowana jest do wszystkich. Jest to muzyka elektryczna, ale również klubowa. Młodzi ludzie mają możliwość zderzyć się z tą góralszczyzną i ją poznać. Przekonują się do naszej muzyki i przychodzą na koncerty, co jest dla nas bardzo cenne. Nie ma nic lepszego dla artysty niż przekonanie odbiorców do swojej muzyki. Wiem, że czasy się zmieniają i na rynku jest dużo różnego rodzaju muzyki. My proponujemy góralszczyznę w innej, ciekawszej odsłonie. Mój ojciec łączył muzykę góralską z jazzem. Folk jest ponadczasowy, prawdziwy i grany od serca. Zobaczycie, będą się dzisiaj Kierpce palić na tej scenie <śmiech>.

Jesteś w stanie w dziesięć sekund zareklamować góralską muzykę?

Ciężko jest reklamować swoje. Powiedziałbym krótko: chcecie posłuchać prawdy, przyjdźcie na koncert Future Folk. Tam ją usłyszycie.

Braliście udział w polskich preselekcjach do Eurowizji. Byliście zawiedzeni wynikiem?

Nie byliśmy zawiedzeni. Powiem szczerze, że nie nastawialiśmy się na nic. Dla nas wyróżnieniem było to, że znaleźliśmy się w tej dziesiątce. Coraz bardziej widzimy, że Polska otwiera się na naszą kulturę i jest ona pokazywana. Wzięliśmy udział w preselekcjach, ponieważ chcieliśmy pokazać naszą Polską, góralską muzykę. Piosenka „Gangstam style” była grana w radio niejednokrotnie. Nasza muzyka nie pojawia się w rozgłośniach, ponieważ niektórzy twierdzą, że jest niezrozumiała. Ważne dla nas jest to, że ludzie zaczynają interesować się góralami. Uważam, ze ta muzyka góralska, to nasze dobro narodowe, którym powinniśmy się chwalić i być z niego dumnym.

Wasza muzyka to nie tylko żywioł i energia, ale można przede wszystkim poczuć właśnie tę kulturę góralską.

Tak i o to w tym też chodzi. Przede wszystkim, to jest w naszych tekstach. Mamy piosenkę, która opowiada o góralu, jego szacunku do rodziców, do tego skąd pochodzi. Góral to taki człowiek, co ma zawsze dobrze w głowie. No może nie zawsze, ale jest to człowiek o dobrej duszy, który wyjmie serce na tacy i pomoże każdemu. Póki mu ktoś na nogę nie nadepnie, ale to chyba tak mają nie tylko górale <śmiech>.

Jesteś zadowolony z dotychczasowego przebiegu Waszej kariery?

Na rynku jesteśmy już siedem lat. Powiem szczerze, że jestem zadowolony. Nigdy nie lecieliśmy na nie wiadomo co. Muzyka to nasza pasja. Robimy wszystko z wielkim zaangażowaniem. Kochamy występować. Muszę powiedzieć, że łatwo wejść na wysokiego konia, ale szybko można z niego spaść. Czego nie życzę żadnemu artyście. Uważam, że trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Na nas też kiedyś przyjdzie czas. Na razie czerpiemy, ile możemy  z tego, co robimy. Będziemy grali póki nam gardła nie siądą i kierpce nie popękają. Chociaż kierpce to sobie zrobimy nowe w razie co <śmiech>.

W przyszłym roku szykuje się nowa płyta.

Najprawdopodobniej pojawi się na wiosnę. Nie chcę na razie podawać konkretnego miesiąca. Parę kawałków, które pojawią się na tej płycie, głogowianie usłyszą podczas koncertu. Zalicza się do nich, między innymi piosenka „Krakowiacy i Górale”, którą mogliście usłyszeć podczas polskich preselekcji do Eurowizji. Zaśpiewamy ją również podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

O muzyce porozmawialiśmy. Teraz pytania z innej sfery. Przeszukałem Internet, aby zobaczyć, co o Tobie piszą.

Pewnie mnie tam nie ma.

No właśnie się mylisz. Najczęstsze słowa opisujące Twoją osobę, to: przystojny, umięśniony i utalentowany. Można popaść w samozachwyt!

To jest tak, jak z kobietami. Najpierw patrzymy na nie oczami. Później dopiero poznajemy charakter człowieka. A na to potrzeba czasu. Ludzie niejednokrotnie mogą poznawać nas na koncertach niż poprzez telewizję, gdzie pokazują nas przez trzy minuty. Jesteśmy naprawdę normalnymi ludźmi. Patrząc na  inne gwiazdy, myślę, że my jesteśmy za bardzo normalni. W tym sensie, że pozwalamy, ludziom wejść sobie na głowę <śmiech>. Ale my tacy jesteśmy. Po prostu uwielbiamy ludzi, dlatego robimy to, co robimy. Kochamy muzykę. Jeżeli ludzie to czują – jest to najpiękniejsze, co może być. Często jest też tak, że w prasie różne rzeczy piszą. Jedni w nie wierzą, inni nie. Oczywiście wiadomo, że w tej branży lepiej dobrze wyglądać. Staram się też pomagać innym, jak tylko mogę. Ale robię to z boku, a nie na pokaz. Zawsze mówię, że na pokaz to mamy kozy. Pomagać trzeba, bo to jest ważne. Każdy, kto może powinien to robić. Życie jest krótkie, do trumny nic się nie weźmie, bo trumna nie ma kieszeni.

Ale do popularności chyba się przyzwyczaiłeś.

Powiem Ci, że tak. Myślę, ze to wszystko wynosi się z domu. Kiedyś zadano mi pytanie, czy nie poprzewracało mi się w głowie. Nie poprzewracało. Myślę, że wszyscy ludzie, którzy mnie znali przed tą przysłowiową karierą, to potwierdzą. Chciałbym wspomnieć również o tym, że miałem okazję pokazać się w programie Azja Express.

No właśnie miałem o to pytać.

Poszedłem do tego programu – przyznam się chyba do tego pierwszy raz – tylko po to, aby ludzie poznali mnie i zobaczyli, jakim tak naprawdę jestem człowiekiem. Tam nie ma udawania.

Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie medyczne?
Magdalena Ruta

Większość osób zainteresowanych ubezpieczeniem kieruje się wyłącznie ceną. Jednak składka to nie wszystko, także w polisie zdrowotnej. Podpowiadamy, co jeszcze warto wiedzieć o tego rodzaju ubezpieczeniu, aby okazało się trafnym wyborem.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Po 12 latach wróci połącznie Głogów – Leszno!
Magdalena Ruta

Pod koniec przyszłego roku, po 12 latach, wrócą pociągi pasażerskie na trasę Leszno – Głogów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Gminą Miejską Głogów i Gminą Wschowa wyremontują tory i 4 stacje kolejowe. Negocjacje w sprawie przywrócenia połączenia trwały blisko półtora roku. Wczoraj (15 listopada) podpisano porozumienie w tej sprawie.

CZYTAJ WIĘCEJ...
250 kilogramowa bomba wywieziona! Zakończyła się kolejna akcja ewakuacyjna w Głogowie!
Magdalena Ruta

Dzisiaj (15 listopada) od godziny 7.00 trwała ewakuacja mieszkańców z okolic Alei Wolności, Placu Tysiąclecia i Grodzkiej. Wszystko za sprawą bomby, którą odnaleziono w czasie prac przy remoncie Alei Wolności. 250 kilogramowa bomba lotnicza z okresu II Wojny Światowej została już wywieziona przez saperów i ewakuowani mieszkańcy mogą bezpiecznie wracać do domów. [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Strażacy sami wyremontowali posadzkę w garażu
Magdalena Ruta

W magazynie przeciwpowodziowym w Kotli wykonano kolejne prace remontowe. Tym razem została wykonana nowa posadzka w garażu numer 4. Ze środków gminnych zakupiono niezbędne materiały za kwotę ponad 2 400 zł. Prace trwały trzy dni i wykonali je nieodpłatnie sami strażacy.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Policjanci powstrzymali próbę samobójczą 26-letniego mężczyzny!
Magdalena Ruta

Policjanci w ostatnim momencie powstrzymali 26 – letniego mężczyznę, który biegł w kierunku rzeki Odry w Głogowie. Jak twierdził, miał zamiar popełnić samobójstwo. Akcja jego poszukiwania oraz powstrzymania od deklarowanego zamiaru, absorbowała przez dłuższy czas spore siły policyjne.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kupując kalendarz wspieraj bezdomne zwierzaki!
Magdalena Ruta

Jak pomóc bezdomnym czworonogom z Dolnego Śląska? Można zostać wolontariuszem, przekazać dary albo… kupić kalendarz „Psie i kocie focie”. Właśnie ruszyła przedsprzedaż już czwartej edycji tego charytatywnego wydawnictwa. Dochód z jego sprzedaży jak co roku zostanie przeznaczony na rzecz zwierzaków ze schronisk. To wydawnictwo promuje także adopcję czworon [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Na Alei Wolności znaleziono bombę lotniczą! Jutro ewakuacja mieszkańców!
Magdalena Ruta

Dzisiaj (14 listopada) na terenie budowy przy ulicy Alei Wolności, znaleziono bombę lotniczą z czasów II Wojny Światowej. Nie wiadomo czy bomba posiada zapalnik. Jednak dla bezpieczeństwa mieszkańców istnieje konieczność jej wywiezienia. W związku z tym jutro (15 listopada) zostanie przeprowadzona ewakuacja części mieszkańców.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Pijana matka na spacerze z sześciotygodniowym dzieckiem! Mieszkańcy zawiadomili policję!
Magdalena Ruta

34-letnia kobieta była widziana przez przypadkowych przechodniów, kiedy wybrała się na spacer ze swoich sześciotygodniowym dzieckiem. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że matka zataczała się i opierała się o zaparkowane samochody. O całej sytuacji została powiadomiona głogowska policja. Natomiast jedna z kobiet zaopiekowała się dzieckiem i nakarmiła [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

Historia ukryta w piosenkach. Utwory najlepszych p...

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowe święto. Z tej okazji odbywa się wiele wyjątkowych wydarzeń. Jedno z nich zostanie zorganizowane w niedzielę (11 listopada) w Miejskim Ośr [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
100 lecie Niepodległości uczczą koncertowo

W najbliższą niedzielę (11 listopada) będziemy obchodzić wyjątkową rocznice – 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w całym kraju odbywać będą się różnego rodzaju wyd [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
„Wolna i Niepodległa”. Głogowskie muzeum zaprasza ...

Już w najbliższy czwartek (8 listopada) o godzinie 16.00 w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie odbędzie się wernisaż wystawy „Wolna i Niepodległa”. Ekspozycja wpisuje się w głogowskie [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Biblioteka organizuje konkurs na najładniejszą kar...

Mamy listopada, więc pomału rozpoczynamy okres przedświątecznych przygotowań. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie ogłasza konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową. Prace mog [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

To będzie historyczny mecz! 26 listopada rusza spr...

26 listopada rozpocznie się otwarta sprzedaż biletów na mecz 1/8 finału Pucharu Polski Chrobry Głogów - Legia Warszawa. Wcześniej bilet będą mogli nabyć tylko ci kibice, którzy zakupili bilet na mini [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Twoje dziecko może być w dziecięcej eskorcie na me...

5 grudnia w Głogowie odbędzie się mecz, który z pewnością przyciągnie mnóstwo fanów piłki nożnej. Chrobry Głogów na własnym stadionie zagra z Legią Warszawa. Pojedynek zostanie rozegrany w ramach [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
W Głogowie odbędzie się bieg w ramach 10 Biegowego...

W następną sobotę (24 listopada) w Głogowie będzie można pobiegnąć w ramach 10 Biegowego Grand Prix Zagłębia Miedziowego. W naszym mieście odbędzie się drugi etap tego biegu. Przygotowana trasa bę [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Historyczny mecz! Chrobry Głogów zmierzy się z Leg...

Na początku grudnia w  Głogowie odbędzie się jeden z ciekawszych meczów w tym roku. Chrobry Głogów zmierzy się z Legią Warszawa. Rywalizacja odbędzie się w ramach 1/8 Pucharu Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Dzień Niepodległości w PN Tęczowe Nutki

13 listopada w Przedszkolu Niepublicznym Tęczowe Nutki dzieci przygotowały program artystyczny w związku z obchodami 100-lecia Niepodległej Polski. W ramach współpracy między przedszkolnej w uroczystośc [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Niepodległościowa sesja rady miasta i powiatu

11 listopada w Sali Rajców głogowskiego ratusza odbyła się połączona sesja rady miasta i powiatu. W czasie uroczystości wręczono tytuły Honorowy Obywatel Głogowa oraz Zasłużony dla Miasta Głogowa.  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Głogowski Marsz Niepodległości

11 listopada o godzinie 12.00 spod Ratusza wyruszył Głogowski Marsz Niepodległości. W inicjatywie wzięło udział mnóstwo mieszkańców Głogowa, którzy wspólnie przeszli do Kościoła NMP na osiedlu Ko [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

DMC Firewall is a Joomla Security extension!