Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Stanisław Karpiel-Bułecka: Wypicie piwa przy naszej muzyce jest wskazane

Jedną z gwiazd tegorocznych Dni Głogowa był zespół Future Folk. Ze Stanisławem Karpiel-Bułecka rozmawia Arkadiusz Orman.

Można zauważyć, że zdobywacie coraz więcej odbiorców. W Głogowie również nie brakuje Waszych fanów. Uważasz, że to jest czas zespołu Future Folk?

Powiem Ci szczerze, że się nad tym nie zastanawiałem. Dużo ludzi może nie miało z góralami jeszcze do czynienia. Dlatego chcą zobaczyć górala na żywo, dotknąć, sprawdzić, czy rzeczywiście ma to czarne podniebienie i wszystkie możliwe szczepionki, jak my to mówimy. Oczywiście żartuję. Cieszymy się, że coraz więcej osób słucha naszej muzyki i przychodzi na koncerty. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło. Nie ma nic lepszego niż zainteresowanie wokół zespołu. Bardzo się cieszymy, że możemy wystąpić w Głogowie. Mieszkańcy mają okazję poznać naszą muzykę. Sezon letni, to najlepszy okres dla artysty. Tego typu imprezy plenerowe to rewelacja. Uwielbiamy takie wydarzenia. Muszę powiedzieć, że często przychodzą tu przypadkowi ludzie, którzy nie zawsze wiedzą na przykład, kto jest na scenie. Jeśli zainteresujemy ich i sprawimy, że zostaną – jest to dla nas wielki sukces. Przynajmniej dla mnie jest to bardzo ważne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że ludzie, którzy są fanami innych gatunków, posłuchają Future Fork i nasza muzyka przypada im do gustu.

Nie jest to łatwe zadanie.

Zawsze mówię tak: jak się zatrzymają i będą stać, to znaczy, że jest dobrze. Gorzej, jak się rozejdą i pójdą na piwo. Choć wypicie piwa słuchając naszej muzyki też jest wskazane<śmiech>.

Kiedyś powiedziałeś, że „chcielibyście dotrzeć do ludzi, którym jeszcze się nie mieści w głowie połączenie góralskiej i nowoczesnej muzyki”. Masz poczucie, że Polacy coraz bardziej się do niej przekonują?

Zawsze jest podział. Są ludzie, którzy kochają góralską muzykę. Ale znajdą się i tacy, którzy ją nienawidzą. To jest normalne i ja wszystko rozumiem. Po prostu tak jest z góralską muzyką. My podajemy ją w inny sposób. Może właśnie dlatego, aby tym ludziom, którym góralska muzyka się nie podoba, pokazać jej walory. Zaznaczmy, że szczególnie młodzi ludzie słuchają różnych gatunków. Góralszczyzna w tym wydaniu, w którym proponujemy, kierowana jest do wszystkich. Jest to muzyka elektryczna, ale również klubowa. Młodzi ludzie mają możliwość zderzyć się z tą góralszczyzną i ją poznać. Przekonują się do naszej muzyki i przychodzą na koncerty, co jest dla nas bardzo cenne. Nie ma nic lepszego dla artysty niż przekonanie odbiorców do swojej muzyki. Wiem, że czasy się zmieniają i na rynku jest dużo różnego rodzaju muzyki. My proponujemy góralszczyznę w innej, ciekawszej odsłonie. Mój ojciec łączył muzykę góralską z jazzem. Folk jest ponadczasowy, prawdziwy i grany od serca. Zobaczycie, będą się dzisiaj Kierpce palić na tej scenie <śmiech>.

Jesteś w stanie w dziesięć sekund zareklamować góralską muzykę?

Ciężko jest reklamować swoje. Powiedziałbym krótko: chcecie posłuchać prawdy, przyjdźcie na koncert Future Folk. Tam ją usłyszycie.

Braliście udział w polskich preselekcjach do Eurowizji. Byliście zawiedzeni wynikiem?

Nie byliśmy zawiedzeni. Powiem szczerze, że nie nastawialiśmy się na nic. Dla nas wyróżnieniem było to, że znaleźliśmy się w tej dziesiątce. Coraz bardziej widzimy, że Polska otwiera się na naszą kulturę i jest ona pokazywana. Wzięliśmy udział w preselekcjach, ponieważ chcieliśmy pokazać naszą Polską, góralską muzykę. Piosenka „Gangstam style” była grana w radio niejednokrotnie. Nasza muzyka nie pojawia się w rozgłośniach, ponieważ niektórzy twierdzą, że jest niezrozumiała. Ważne dla nas jest to, że ludzie zaczynają interesować się góralami. Uważam, ze ta muzyka góralska, to nasze dobro narodowe, którym powinniśmy się chwalić i być z niego dumnym.

Wasza muzyka to nie tylko żywioł i energia, ale można przede wszystkim poczuć właśnie tę kulturę góralską.

Tak i o to w tym też chodzi. Przede wszystkim, to jest w naszych tekstach. Mamy piosenkę, która opowiada o góralu, jego szacunku do rodziców, do tego skąd pochodzi. Góral to taki człowiek, co ma zawsze dobrze w głowie. No może nie zawsze, ale jest to człowiek o dobrej duszy, który wyjmie serce na tacy i pomoże każdemu. Póki mu ktoś na nogę nie nadepnie, ale to chyba tak mają nie tylko górale <śmiech>.

Jesteś zadowolony z dotychczasowego przebiegu Waszej kariery?

Na rynku jesteśmy już siedem lat. Powiem szczerze, że jestem zadowolony. Nigdy nie lecieliśmy na nie wiadomo co. Muzyka to nasza pasja. Robimy wszystko z wielkim zaangażowaniem. Kochamy występować. Muszę powiedzieć, że łatwo wejść na wysokiego konia, ale szybko można z niego spaść. Czego nie życzę żadnemu artyście. Uważam, że trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Na nas też kiedyś przyjdzie czas. Na razie czerpiemy, ile możemy  z tego, co robimy. Będziemy grali póki nam gardła nie siądą i kierpce nie popękają. Chociaż kierpce to sobie zrobimy nowe w razie co <śmiech>.

W przyszłym roku szykuje się nowa płyta.

Najprawdopodobniej pojawi się na wiosnę. Nie chcę na razie podawać konkretnego miesiąca. Parę kawałków, które pojawią się na tej płycie, głogowianie usłyszą podczas koncertu. Zalicza się do nich, między innymi piosenka „Krakowiacy i Górale”, którą mogliście usłyszeć podczas polskich preselekcji do Eurowizji. Zaśpiewamy ją również podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

O muzyce porozmawialiśmy. Teraz pytania z innej sfery. Przeszukałem Internet, aby zobaczyć, co o Tobie piszą.

Pewnie mnie tam nie ma.

No właśnie się mylisz. Najczęstsze słowa opisujące Twoją osobę, to: przystojny, umięśniony i utalentowany. Można popaść w samozachwyt!

To jest tak, jak z kobietami. Najpierw patrzymy na nie oczami. Później dopiero poznajemy charakter człowieka. A na to potrzeba czasu. Ludzie niejednokrotnie mogą poznawać nas na koncertach niż poprzez telewizję, gdzie pokazują nas przez trzy minuty. Jesteśmy naprawdę normalnymi ludźmi. Patrząc na  inne gwiazdy, myślę, że my jesteśmy za bardzo normalni. W tym sensie, że pozwalamy, ludziom wejść sobie na głowę <śmiech>. Ale my tacy jesteśmy. Po prostu uwielbiamy ludzi, dlatego robimy to, co robimy. Kochamy muzykę. Jeżeli ludzie to czują – jest to najpiękniejsze, co może być. Często jest też tak, że w prasie różne rzeczy piszą. Jedni w nie wierzą, inni nie. Oczywiście wiadomo, że w tej branży lepiej dobrze wyglądać. Staram się też pomagać innym, jak tylko mogę. Ale robię to z boku, a nie na pokaz. Zawsze mówię, że na pokaz to mamy kozy. Pomagać trzeba, bo to jest ważne. Każdy, kto może powinien to robić. Życie jest krótkie, do trumny nic się nie weźmie, bo trumna nie ma kieszeni.

Ale do popularności chyba się przyzwyczaiłeś.

Powiem Ci, że tak. Myślę, ze to wszystko wynosi się z domu. Kiedyś zadano mi pytanie, czy nie poprzewracało mi się w głowie. Nie poprzewracało. Myślę, że wszyscy ludzie, którzy mnie znali przed tą przysłowiową karierą, to potwierdzą. Chciałbym wspomnieć również o tym, że miałem okazję pokazać się w programie Azja Express.

No właśnie miałem o to pytać.

Poszedłem do tego programu – przyznam się chyba do tego pierwszy raz – tylko po to, aby ludzie poznali mnie i zobaczyli, jakim tak naprawdę jestem człowiekiem. Tam nie ma udawania.

Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo, teraz wraz z dziewczyną leżą w szpitalu ze złamaniami
Arkadiusz Orman

To cud, że podróż tych młodych ludzi nie zakończyła się tragicznie. Teraz o karze dla kierowcy zdecyduje sąd. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
"W budynku jest bomba, musicie uciekać"
Arkadiusz Orman

Choć fałszywe zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego w budynkach instytucji publicznych są rzadkością, to i tak się zdarzają. Wtedy wszystkie służby postawione są na nogi. W ostatnim czasie taka sytuacja miała miejsce w Sądzie Rejonowym w Głogowie. Każdy wyjazd policji, pogotowia czy straży pożarnej wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście dowcip [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Rafael Rokaszewicz: "Wszystkie inwestycje zakończą się w tym roku"
Arkadiusz Orman

Specjalna nawierzchnia z nowymi barwami, dostosowana do wymogów transmisji w telewizji czy nowoczesne nagłośnienie. Właśnie zakończyło się jedno z planowanych zadań na hali widowiskowo-sportowej Chrobrego Głogów. Jednak to dopiero początek zmian w obiekcie!  

CZYTAJ WIĘCEJ...
Powstaje pokój przesłuchań dla dzieci
Arkadiusz Orman

Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta będą mogli rozmawiać z sędzią w przyjaznych i bezpiecznych warunkach. Dodatkowo zostanie im zapewniona kompleksowa pomoc, między innymi psychologiczna. Właśnie dobiega końca inwestycja, na którą Gmina Miejska Głogów wyłożyła 200 tysięcy złotych. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
Głogowianie: "Smród i taki hałas, że w nocy trudno zasnąć"
Arkadiusz Orman

Od kiedy przy ul. Wojska Polskiego powstało skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nazwane rondem Artylerzystów, nie wszyscy mieszkańcy pobliskich bloków są zadowoleni. Zapach spalin czy odgłosy silników pojazdów są dla wielu bardzo uciążliwe. Na szczęście na straży stoi Rafael Rokaszewicz, który uwolnił głogowian od tego problemu. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
Mają służyć mieszkańcom, a często dewastowane są przez wandali
Arkadiusz Orman

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie zamontowało na Rynku uliczny zdrój. To kolejny, jaki już działa w naszym mieście. Mieszkańcy boją się tylko, żeby nie połasili się na niego chuligani.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Głogowscy policjanci złapali 5 osób, które były poszukiwane listami gończymi!
Arkadiusz Orman

Mężczyźni wpadli w ręce funkcjonariuszy w ubiegłym tygodniu. Teraz przestępcy najbliższy czas spędzą za kratkami. To wielki sukces naszych mundurowych!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Szpetny widok znika. Nie będzie się trzeba wstydzić!
Arkadiusz Orman

- Nareszcie zadbano o placówkę - cieszą się mieszkańcy osiedla Piastów Śląskich. Trwająca inwestycja pochłonie ponad 349 tysięcy złotych. Roboty mają zostać zakończone do końca sierpnia tego roku. 

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

"Temu projektowi poświęciłam całą swoją energię"...

- Widzę ogromny potencjał w młodych ludziach z Głogowa. Mam wrażenie, że wystarczy tylko oszlifować te diamenty - mówi Agata Durał. Akademia Dźwięku to nowe przedsięwzięcie wokalistki, któremu w o [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Alicja Bogacz: "Teraz każdy artysta jest indywidua...

O życiu artysty oraz zainteresowaniu sztuką w dzisiejszych czasach rozmawiamy z Alicją Bogacz, malarką i prowadzącą zajęcia plastyczne w Miejski Ośrodku Kultury w Głogowie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zespół Pectus: Raczej kłótliwi nie jesteśmy

Kolejnym zespołem, który zaśpiewał na głogowskiej scenie była grupa Pectus. Z braćmi Szczepanik rozmawia Arkadiusz Orman.

CZYTAJ WIĘCEJ
Stanisław Karpiel-Bułecka: Wypicie piwa przy nasze...

Jedną z gwiazd tegorocznych Dni Głogowa był zespół Future Folk. Ze Stanisławem Karpiel-Bułecka rozmawia Arkadiusz Orman.

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Kolejny nabytek Chrobrego. To będzie udany zakup?

Łukasz Zejdler zasilił szeregi Chrobrego Głogów. 26-letni środkowy pomocnik ma być nową energią zespołu. Już niebawem przekonamy się, czy ten transfer był dobrym posunięciem, czy wręcz przec [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Młodzi piłkarze będą mogli zagrać na stadionie pie...

Już w środę (20.06.) odbędzie druga edycja imprezy sportowej pt. "Z Boiska na Stadion". Pierwsza odsłona akcji cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teraz najmłodsi piłkarze zmierzą się ze sobą na s [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Jarosław Ratajczak: "Drużyna Chrobrego jest dobrze...

Nowy piłkarz zasilił zespół Chrobrego Głogów. Ma wzmocnić drużynę na lewej obronie. Jak sam przyznaje, nad przejściem do Chrobrego zastanawiał się zaledwie dwa dni. Z pewnością niedługo przekonam [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Chrobry stracił zawodnika. Seweryn Michalski w now...

W ubiegłą niedzielę (3 czerwca) zakończyły się rozgrywki w sezonie 2017/2018. Teraz przed zespołami przerwa w rozgrywkach. Klubu ten czas będą wykorzystywać na pozyskiwanie nowych zawodników. Już te [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Spektakl "Carmen Funembre"

13 lipca na Rynku w Głogowie został wystawiony spektakl "Carmen Funembre". Widowisko zostało przedstawione w ramach Festiwalu im. Andreasa Gryphiusa. Fot. Magdalena Ruta. 

CZYTAJ WIĘCEJ...
Akcja "Bezpieczne wakacje"

26 czerwca na terenie przystani Marina odbyła się akcja "Bezpieczne wakacje". Dzieci miały okazję brać udział w pokazie ratownictwa, warsztatach na temat bezpieczeństwa oraz prezentacji sprzętu służb  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Podsumowanie II edycji projektu "Mały miś w świeci...

21 czerwca w Przedszkolu Publicznym numer 21 odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". W tym roku w PP21 zorganizowano drugą edycję projektu. Program zo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd