Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Stanisław Karpiel-Bułecka: Wypicie piwa przy naszej muzyce jest wskazane

Jedną z gwiazd tegorocznych Dni Głogowa był zespół Future Folk. Ze Stanisławem Karpiel-Bułecka rozmawia Arkadiusz Orman.

Można zauważyć, że zdobywacie coraz więcej odbiorców. W Głogowie również nie brakuje Waszych fanów. Uważasz, że to jest czas zespołu Future Folk?

Powiem Ci szczerze, że się nad tym nie zastanawiałem. Dużo ludzi może nie miało z góralami jeszcze do czynienia. Dlatego chcą zobaczyć górala na żywo, dotknąć, sprawdzić, czy rzeczywiście ma to czarne podniebienie i wszystkie możliwe szczepionki, jak my to mówimy. Oczywiście żartuję. Cieszymy się, że coraz więcej osób słucha naszej muzyki i przychodzi na koncerty. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło. Nie ma nic lepszego niż zainteresowanie wokół zespołu. Bardzo się cieszymy, że możemy wystąpić w Głogowie. Mieszkańcy mają okazję poznać naszą muzykę. Sezon letni, to najlepszy okres dla artysty. Tego typu imprezy plenerowe to rewelacja. Uwielbiamy takie wydarzenia. Muszę powiedzieć, że często przychodzą tu przypadkowi ludzie, którzy nie zawsze wiedzą na przykład, kto jest na scenie. Jeśli zainteresujemy ich i sprawimy, że zostaną – jest to dla nas wielki sukces. Przynajmniej dla mnie jest to bardzo ważne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że ludzie, którzy są fanami innych gatunków, posłuchają Future Fork i nasza muzyka przypada im do gustu.

Nie jest to łatwe zadanie.

Zawsze mówię tak: jak się zatrzymają i będą stać, to znaczy, że jest dobrze. Gorzej, jak się rozejdą i pójdą na piwo. Choć wypicie piwa słuchając naszej muzyki też jest wskazane<śmiech>.

Kiedyś powiedziałeś, że „chcielibyście dotrzeć do ludzi, którym jeszcze się nie mieści w głowie połączenie góralskiej i nowoczesnej muzyki”. Masz poczucie, że Polacy coraz bardziej się do niej przekonują?

Zawsze jest podział. Są ludzie, którzy kochają góralską muzykę. Ale znajdą się i tacy, którzy ją nienawidzą. To jest normalne i ja wszystko rozumiem. Po prostu tak jest z góralską muzyką. My podajemy ją w inny sposób. Może właśnie dlatego, aby tym ludziom, którym góralska muzyka się nie podoba, pokazać jej walory. Zaznaczmy, że szczególnie młodzi ludzie słuchają różnych gatunków. Góralszczyzna w tym wydaniu, w którym proponujemy, kierowana jest do wszystkich. Jest to muzyka elektryczna, ale również klubowa. Młodzi ludzie mają możliwość zderzyć się z tą góralszczyzną i ją poznać. Przekonują się do naszej muzyki i przychodzą na koncerty, co jest dla nas bardzo cenne. Nie ma nic lepszego dla artysty niż przekonanie odbiorców do swojej muzyki. Wiem, że czasy się zmieniają i na rynku jest dużo różnego rodzaju muzyki. My proponujemy góralszczyznę w innej, ciekawszej odsłonie. Mój ojciec łączył muzykę góralską z jazzem. Folk jest ponadczasowy, prawdziwy i grany od serca. Zobaczycie, będą się dzisiaj Kierpce palić na tej scenie <śmiech>.

Jesteś w stanie w dziesięć sekund zareklamować góralską muzykę?

Ciężko jest reklamować swoje. Powiedziałbym krótko: chcecie posłuchać prawdy, przyjdźcie na koncert Future Folk. Tam ją usłyszycie.

Braliście udział w polskich preselekcjach do Eurowizji. Byliście zawiedzeni wynikiem?

Nie byliśmy zawiedzeni. Powiem szczerze, że nie nastawialiśmy się na nic. Dla nas wyróżnieniem było to, że znaleźliśmy się w tej dziesiątce. Coraz bardziej widzimy, że Polska otwiera się na naszą kulturę i jest ona pokazywana. Wzięliśmy udział w preselekcjach, ponieważ chcieliśmy pokazać naszą Polską, góralską muzykę. Piosenka „Gangstam style” była grana w radio niejednokrotnie. Nasza muzyka nie pojawia się w rozgłośniach, ponieważ niektórzy twierdzą, że jest niezrozumiała. Ważne dla nas jest to, że ludzie zaczynają interesować się góralami. Uważam, ze ta muzyka góralska, to nasze dobro narodowe, którym powinniśmy się chwalić i być z niego dumnym.

Wasza muzyka to nie tylko żywioł i energia, ale można przede wszystkim poczuć właśnie tę kulturę góralską.

Tak i o to w tym też chodzi. Przede wszystkim, to jest w naszych tekstach. Mamy piosenkę, która opowiada o góralu, jego szacunku do rodziców, do tego skąd pochodzi. Góral to taki człowiek, co ma zawsze dobrze w głowie. No może nie zawsze, ale jest to człowiek o dobrej duszy, który wyjmie serce na tacy i pomoże każdemu. Póki mu ktoś na nogę nie nadepnie, ale to chyba tak mają nie tylko górale <śmiech>.

Jesteś zadowolony z dotychczasowego przebiegu Waszej kariery?

Na rynku jesteśmy już siedem lat. Powiem szczerze, że jestem zadowolony. Nigdy nie lecieliśmy na nie wiadomo co. Muzyka to nasza pasja. Robimy wszystko z wielkim zaangażowaniem. Kochamy występować. Muszę powiedzieć, że łatwo wejść na wysokiego konia, ale szybko można z niego spaść. Czego nie życzę żadnemu artyście. Uważam, że trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Na nas też kiedyś przyjdzie czas. Na razie czerpiemy, ile możemy  z tego, co robimy. Będziemy grali póki nam gardła nie siądą i kierpce nie popękają. Chociaż kierpce to sobie zrobimy nowe w razie co <śmiech>.

W przyszłym roku szykuje się nowa płyta.

Najprawdopodobniej pojawi się na wiosnę. Nie chcę na razie podawać konkretnego miesiąca. Parę kawałków, które pojawią się na tej płycie, głogowianie usłyszą podczas koncertu. Zalicza się do nich, między innymi piosenka „Krakowiacy i Górale”, którą mogliście usłyszeć podczas polskich preselekcji do Eurowizji. Zaśpiewamy ją również podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

O muzyce porozmawialiśmy. Teraz pytania z innej sfery. Przeszukałem Internet, aby zobaczyć, co o Tobie piszą.

Pewnie mnie tam nie ma.

No właśnie się mylisz. Najczęstsze słowa opisujące Twoją osobę, to: przystojny, umięśniony i utalentowany. Można popaść w samozachwyt!

To jest tak, jak z kobietami. Najpierw patrzymy na nie oczami. Później dopiero poznajemy charakter człowieka. A na to potrzeba czasu. Ludzie niejednokrotnie mogą poznawać nas na koncertach niż poprzez telewizję, gdzie pokazują nas przez trzy minuty. Jesteśmy naprawdę normalnymi ludźmi. Patrząc na  inne gwiazdy, myślę, że my jesteśmy za bardzo normalni. W tym sensie, że pozwalamy, ludziom wejść sobie na głowę <śmiech>. Ale my tacy jesteśmy. Po prostu uwielbiamy ludzi, dlatego robimy to, co robimy. Kochamy muzykę. Jeżeli ludzie to czują – jest to najpiękniejsze, co może być. Często jest też tak, że w prasie różne rzeczy piszą. Jedni w nie wierzą, inni nie. Oczywiście wiadomo, że w tej branży lepiej dobrze wyglądać. Staram się też pomagać innym, jak tylko mogę. Ale robię to z boku, a nie na pokaz. Zawsze mówię, że na pokaz to mamy kozy. Pomagać trzeba, bo to jest ważne. Każdy, kto może powinien to robić. Życie jest krótkie, do trumny nic się nie weźmie, bo trumna nie ma kieszeni.

Ale do popularności chyba się przyzwyczaiłeś.

Powiem Ci, że tak. Myślę, ze to wszystko wynosi się z domu. Kiedyś zadano mi pytanie, czy nie poprzewracało mi się w głowie. Nie poprzewracało. Myślę, że wszyscy ludzie, którzy mnie znali przed tą przysłowiową karierą, to potwierdzą. Chciałbym wspomnieć również o tym, że miałem okazję pokazać się w programie Azja Express.

No właśnie miałem o to pytać.

Poszedłem do tego programu – przyznam się chyba do tego pierwszy raz – tylko po to, aby ludzie poznali mnie i zobaczyli, jakim tak naprawdę jestem człowiekiem. Tam nie ma udawania.

Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Przemysław Bożek: Chcemy być dla KGHM-u stanowczym partnerem
Magdalena Ruta

Od kilku lat intensywnie mówi się o zanieczyszczonym powietrzu w Głogowie. Badania wykryły znaczne przekroczenia normy arsenu. Kandydat na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Bożek chce współpracować z w tej sprawie z KGHM-em i zadbać o zdrowie mieszkańców Głogowa.

CZYTAJ WIĘCEJ...
100 najważniejszych Polaków oczami przedszkolaków!
Magdalena Ruta

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej postanowiło uhonorować tą rocznicę w sposób wyjątkowy. Razem z dzieci z Przedszkola Publicznego numer 3 przedstawili 100 Polaków, których czyny i osiągnięcia miały wpływ na nasz kraj.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dzień bez Samochodu. Jutro będzie można jeździć autobusem za darmo!
Magdalena Ruta

Już jutro (22 września) obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. To okazja, żeby zmienić swoje przyzwyczajenie i przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej. Warto pozostawić swój samochód na parkingu, zwłaszcza że w tym dniu (22 września) komunikacja miejska w Głogowie będzie darmowa.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Gmina Jerzmanowa ma własną komunikację zbiorową!
Magdalena Ruta

Od ubiegłego poniedziałku (17 września) w Gminie Jerzmanowej zaczęły funkcjonować gminne przewozy pasażerskie. Mieszkańcy wiosek będą mogli poruszać się autobusem po całej Gminie Jerzmanowa. Przewidziano dwie trasy. Na każdej z nich autobus kursuje pięć razy dziennie.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Od dzisiaj będzie można jeździć nowym wiaduktem w Polkowicach!
Magdalena Ruta

Dzisiaj (21 września) około godziny 12.00 zostanie oddany do ruchu nowy wiadukt w Polkowicach. Przejazd powstał nad drogą krajową numer 3, w ciągu drogi wojewódzkiej 331. Inwestycja kosztowała około 5 milionów złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Trwa spór o bezpłatną komunikację miejską. Majewski: To zdrowe, wygodne i bezpieczne dla mieszkańców...
Magdalena Ruta

Wiele wskazuje na to, że bezpłatna komunikacja miejska w Głogowie będzie tematem numer jeden w czasie tegorocznych wyborów prezydenckich w naszym mieście. Kilka dni temu (17 września) Prezydent Rafael Rokaszewicz przedstawił wyliczenia, które mówią o kosztach wprowadzenia darmowych przejazdów. Według prezydenta z budżety Gminy Miejskiej Głogów na ten cel będzie [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
W Głogowie wciąż kradną rowery!
Magdalena Ruta

Sezon rowerowych wycieczek już niemal dobiega końca, a świadomość i bagatelizowanie problemów zabezpieczania swoich rowerów wciąż ten sam. Głogowscy policjanci kolejny raz apelują do wszystkich miłośników jednośladów. W Głogowie ciągle dochodzi do kradzieży rowerów. Niestety często rowerzyści ułatwiają zadanie złodziejom.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Jesienią wyjdź z bezrobocia! PUP ma nową ofertę aktywizacji!
Magdalena Ruta

Powiatowy Urząd Pracy co jakiś czas aktywizują mieszkańców Głogowa proponując im różnego rodzaju formy wyjścia z bezrobocia. Właśnie uruchomiono koleją pulę środków. Urząd Pracy zapewni między innymi: dofinansowanie do studiów podyplomowych, dotacje na założenia własnej firmy oraz dofinansowanie do wynagrodzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

Znowu będą grać w planszówki

W dzisiejszych czasach mogłoby się wydawać, że gry komputerowe wyparły gry planszowe. Nic bardziej mylnego, bo od jakiegoś czasu w Głogowie prężnie działa grupa, która skupia wokół siebie wielbicie [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Książki za kilka złotych! Kolejna edycja Kiermaszu...

Już jutro (20 września) na placu przez biblioteką przy ulicy Budowlanych 10 (Skarbek) odbędzie się kolejny Kiermasz Książki Przeczytanej. To wielka gradka dla miłośników książek. Organizatorzy zapew [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Lato zakończą w rytmie disco polo

W najbliższy weekend (14, 15 i 16 września) mieszkańcy Głogowa pożegnają lato i zakończą sezon turystyczny. Tradycyjnie już na ostatni letni koncert zostały zaproszone gwiazdy disco polo. W tym roku d [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Europejskie Dni Dziedzictwa w Głogowie – spacer po...

Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się już 26 raz. W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, będą miały one charakter wyjątkowy. Hasło przewodnie EDD brzmi  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Chrobry organizuje dwa turnieje dla młodzieży. Do ...

Pod koniec września Chrobry Głogów organizuje dwa duże turnieje. Gospodarzami zawodów będzie Akademia Piłki Nożnej Chrobry Głogów. W sumie przez głogowskie boiska przewinie się 27 drużyn z 24 róż [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Nasi piłkarze znowu się nie popisali

Remisem zakończył się mecz Chrobry Głogów - GKS Jastrzębie Zdrój. To kolejny niezadowalający kibiców wynik.

CZYTAJ WIĘCEJ
Piękne zwycięstwo naszych piłkarzy!

Wynikiem 2:0 zakończył się mecz Chrobrego Głogów z Chojniczanką. Emocji nie brakowało, a rywalizacja była bardzo zacięta. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Bolesna porażka naszych piłkarzy. To kolejna przeg...

Chrobry Głogów nie dał rady drużynie z Częstochowy. Mecz zakończył się wynikiem 0:1. Kibice nie ukrywali rozczarowania.

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Dzień Przedszkolaka w PP 15 w Głogowie

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu nie zabrakło specjalnych zabaw dla przedszkolaków. W Przedszkolu Publicznym numer 15 przygotowano zabawy sportowe. Fot. Magdalena Ru [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Lekcja przyrody z jaszczurką w Przedszkolu Niepubl...

17 września w Przedszkolu Niepublicznym Jagódka dzieci brały udział w nietypowej lekcji przyrody. Przedszkolaki odwiedziła agama brodata o wdzięcznym imieniu "Migotka". Dzieci nie tylko mogły zobaczyć  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zakończenie lata 2018 - koncert disco polo

15 września na Marinie odbył się koncert z okazji zakończenia lata. Na scenie wystąpili Bobi, Long & Junior oraz Power Play. Impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców Głogowa. Fot. Magdalena Ruta. [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

DMC Firewall is a Joomla Security extension!