Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Rokaszewicz otwarcie o ?darmowej komunikacji?. Pracownicy murem za prezydentem!

Darmowa komunikacja miejska to temat, który w Głogowie przewija się od kilku lat. Część mieszkańców zgłasza, że chciałoby jeździć darmowymi autobusami. Temat pojawił się także przy tegorocznych wyborach, jako obietnica wyborcza. Okazuje się jednak, że darmowa komunikacja miejska może nie przynieść dostatecznych korzyści dla mieszkańców. Prezydent Rafael Rokaszewicz zwrócił się do mieszkańców z listem otwartym, w którym tłumaczy mechanizmy działania przejazdów za darmo.

Obecnie za darmo komunikacją miejską mogą poruszać się między innymi weterani wojenni oraz honorowi dawcy krwi. Natomiast bilety ulgowe przysługują uczniom oraz emerytom i rencistom. W ramach dofinansowania do tych biletów co roku z budżetu miasta do spółki trafia 8 milionów złotych. Jeżeli z darmowych przejazdów mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy, to co roku miasto musiałoby przeznaczać na ten cel aż 16 milionów złotych. ? Za darmową komunikację miejską będą płacili wszyscy ? ci co jeżdżą i ci co nie jeżdżą autobusami. Te pieniądze będzie trzeba skądś zabrać. Niestety najłatwiej zabiera się z inwestycji. To są takie środki, które można gdzieś przeznaczyć, ale nie koniecznie. Zabranie pieniędzy z takiego źródła to spowolnienie rozwoju naszego miasta. Przecież potrzeb jest bardzo dużo, mieszkańcy wnioskują, zwracają uwagę na konieczność wielu inwestycji. Ilość pieniędzy w budżecie mamy określoną. Jeżeli przeznaczymy je na darmową komunikację miejską, nie będzie na coś innego ? mówi Rafael Rokaszewicz. Okazuje się, że pomysł darmowej komunikacji miejskiej nie podoba się także pracowniom spółki. Boją się, że darmowe autobusy i koszty z tym związane spowodują pogorszenia warunków pracy. ? Na dzień dzisiejszy mamy podwyżki, które bardzo nas satysfakcjonują, mamy nagrody, mamy też w miarę dobre wynagrodzenia. Boimy się, że darmowa komunikacja i ogromne koszty z tym związane spowodują, że spółka będzie chciała oszczędzić zmniejszając naszą płacę. Obecnie nasza spółka się rozwija. Mamy nowy tabor, przeszkolonych pracowników. Wprowadzenie darmowej komunikacji mogłoby to wszystko uwstecznić ? mówi Paweł Gołdon, przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców. Alternatywą dla darmowych autobusów w mieście może być bezpłatna komunikacja dla uczniów. ? To jest realne do zrobienia. Wprowadzenie darmowych biletów dla tej grupy to dużo mniejsze koszty ? około 500 tysięcy złotych. Dzieci i młodzież często dojeżdża autobusem do szkół. Potrzebują tych dojazdów i dla nich mogą one być darmowe ? dodaje Rafael Rokaszewicz. 

Pełna treść listu otwartego do mieszkańców Głogowa

Drodzy Głogowianie,

hitem tegorocznych wyborów samorządowych jest ?darmowa komunikacja miejska?. Kandydaci chętnie to obiecują. Tak jest i w Głogowie, bo obiecywać coś za darmo jest bardzo łatwo, a temat chwytliwy, bo to przecież obietnica prezentu. A kto z nas nie lubi dostawać prezentów? Czy jednak kandydaci obiecujący ?darmową komunikację? są z nami do końca uczciwi? Czy robią to tylko dla głosu w wyborach?

Obiecywana ?darmowa komunikacja? kosztuje i to sporo. Kto płaci? My wszyscy! I ci, którzy jeżdżą autobusami i ci , którzy z nich nie korzystają. Powiem Wam ile kosztuje. Bo obietnica ?darmowej komunikacji? jest obietnicą nieuczciwą!

Czy w Głogowie może być ?darmowa komunikacja?? TAK! Czy znajdą się na to środki? TAK! Tylko rodzi się ważne pytanie: jakim kosztem? Z czego będziemy musieli zrezygnować? Dziś do darmowych i ulgowych biletów z budżetu Głogowa do spółki Komunikacja Miejska przekazujemy aż 8 mln złotych. Czyli każdy głogowianin, duży, mały, jeżdżący, niejeżdżący rocznie daje na komunikację miejską 123 złote!

Jeśli komunikacja ma być darmowa, to musicie wiedzieć, że WSZYTSKIE koszty funkcjonowania spółki będzie trzeba pokryć z budżetu miasta ? czyli pieniędzy wszystkich podatników. Szacujemy, że ta kwota osiągnie 16 mln zł. I będzie stale rosła. W pierwszym roku ?darmowej komunikacji? każdy z nas zapłaci już 246 zł. Czteroosobowa rodzina rocznie płacić będzie aż 1000 złotych!

Skąd zostanie zabrane drugie już 8 mln? Z naszych podatków! Może ze środków na szkoły i przedszkola? A może z inwestycji, o które wnioskujecie na spotkaniach, w mailach, na FB? A może te pieniądze zostaną zabrane stowarzyszeniom? A może seniorom? Czy obiecujący mówią Wam uczciwie skąd wezmą środki na ?bezpłatną komunikację??

?Darmowa komunikacja? oznacza spowolnienie rozwoju Głogowa, a przecież trzeba budować, remontować, spłacać zaciągnięte kredyty. No właśnie! Kilka lat temu wybudowano naprawdę piękną i funkcjonalną zajezdnię Komunikacji Miejskiej. Ale z kredytu! Pozostało do spłaty jeszcze 10,5 mln złotych! Nie będę pisał o tym, że autobusy się niszczą, że zużywają paliwo, że mieszkańcy niestety nie dbają o to co za darmo. To są doświadczenia innych miast i opinie specjalistów. I wcale tak nie jest, że mniej jeździmy samochodami. Wzrost korzystających z komunikacji owszem jest, ale głównie o tych, co do tej pory chodzili piechotą.

Czy kandydaci obiecujący ?darmową komunikację? rozmawiali z pracownikami naszej spółki? Ze Związkami Zawodowymi? Czy wiedzą, że pracownicy są przerażeni ich obietnicami?

Mam jednak plan i myślę, że najuczciwszym rozwiązaniem będzie darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży uczącej się. Tak robi wiele miast i jest to akceptowalne przez wszystkich mieszkańców. To zdecydowanie mniejsze koszty dla budżetu miasta. Nie spowalniamy rozwoju, dalej inwestujemy i co najważniejsze, dajemy możliwości dalszego rozwoju naszej spółki. A wyzwania są ogromne! Choć w ostatnich czterech latach kupiliśmy 19 nowoczesnych autobusów (w tym 16 z dotacji Unii Europejskiej), to już musimy myśleć o zadaniach, jakie stawia przed nami ustawa o elektromobilności. Tak proszę Państwa, za kilka lat po Głogowie będą jeździły autobusy elektryczne! Koszt jednego takiego autobusu to 2,5 mln złotych. Chyba nie chcemy zrezygnować z upragnionego remontu naszej ulicy, budowy przedszkola, czy wielu ważnych inwestycji?

Zagorzałych zwolenników ?darmowej komunikacji? pewnie nie przekonam, ale staram się uczciwie, przedstawić temat. Może kosztem głosów części mieszkańców, ale na pewno w trosce o wszystkich!

Drodzy Głogowianie - bądźmy czujni, gdy ktoś obiecuje coś za darmo!

                                                                                                                

                                                                                                                Rafael Rokaszewicz

                                                                                                                Prezydent Głogowa

 

Artykuły - Kultura

Głogowianie wygrali Międzynarodowy Turniej Tańca T...

W ostatni weekend głogowska para taneczna ? Małgorzata Szczęsna i Paweł Pachuta startowali w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego BALTIC CUP. Para zaprezentowała się w tańcach latynoamerykańsk [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Głogowianie nie mogą doczekać się teatru. Bilety s...

Za nieco ponad miesiąc (22 listopada) w Głogowie zostanie otworzony Teatr Miejski imienia Andreasa Gryphiusa. To historyczna chwila dla naszego miasta, bo przez 74 lata budynek ten był w ruinie. Z  okazji o [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Kabaret SMILE w Głogowie! Występ już 6 październik...

6 października (niedziela) o godzinie 17.00 w naszym mieście będzie gościła kabaret Smile. Mieszkańcy Głogowa będą mieli okazję zobaczyć najnowszy program ?To się nadaje do kabaretu?. Bilety w cenie [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Sławni aktorzy w Głogowie! 12 października będzie ...

12 października do Głogowa przyjadą sławni aktorzy. W naszym mieście zagoszczą między innymi: Klaudia Helejcio, Rafał Cieszyński, Tomasz Os?wiecin?ski oraz Alz?beta Lenska. Aktorzy wystąpią w spektak [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Chrobry prowadzi badanie wśród kibiców. Chcą pozna...

Chrobry Głogów chce poznać opinie kibiców na temat klubu. Pomóc w tym ma nowy projekt Fortuna 1 liga. Klubu mogą skorzystać z wiedzy firmy badawczej Sport Analytics i wspólnie przygotować i przeanalizo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
To będzie wyjątkowa lekcja WF-u! Monika Pyrek przy...

Lekkoatletka Monika Pyrek poprowadzi alternatywną lekcję WF-u dla najmłodszych mieszkańców Głogowa. W tej wyjątkowej lekcji będzie mogło wziąć udział ponad 500 dzieci. Monika Pyrek odwiedzi Głogów [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Do trzech razy sztuka. Piotrowski wraca do Chrobre...

Wczoraj (14 października) Chrobry Głogów pozyskał nowego zawodnika. W pomarańczowo ? czarnych barwach będzie wystawać Damian Piotrowski. To trzecie podejście do Chrobrego w karierze 32-letniego zawodnik [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Pierwsza mecz w pierwszej lidze i pierwsza porażka...

W ubiegłą sobotę (5 października) SPS Chrobry Głogów zagrał swój pierwszy mecz w pierwszej lidze. Pomarańczowo ? czarni zmierzyli się na wyjeździe z MS PZPS I Spała. Po pięciu setach lepsi okazali  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: