Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Nawet 100 tysięcy kierowców bez aktywnego OC. Zobacz, ile zapłacisz, jeśli jesteś jednym z nich

100 tysięcy - na tyle szacuje się liczbę kierowców, którzy jeżdżą po Polsce bez ważnego OC. Każdemu z nich grozi kara w wysokości nawet 4,5 tysiąca zł, czyli kilka razy więcej niż wynosi średnia cena OC dla mieszkańca Głogowa. Dlaczego nie opłaca się unikać obowiązkowego ubezpieczenia i co zrobić, by płacić za nie mniej - wyjaśniamy poniżej.

 

Fot. nadesłane

Wspólny obowiązek wszystkich kierowców

Niektórzy zastanawiają się, czy możliwe jest, by w jakiś sposób uniknąć płacenia OC. Tłumaczą, że w ogóle nie korzystają z samochodu, pojazd stoi bezczynnie w garażu lub jest uszkodzony i nie nadaje się do jazdy. Czy w takich wypadkach nadal trzeba go ubezpieczać?

Niestety - przepisy nie przewidują wyjątków. Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce, nawet jeśli nie jest aktualnie używany, musi zostać objęty ubezpieczeniem. Dotyczy to także pojazdów czasowo wycofanych z ruchu. Dopóki więc nie sprzedamy lub nie wyrejestrujemy całkowicie samochodu, musimy pogodzić się z koniecznością płacenia OC. Przy przestrzeganiu tego obowiązku warto być terminowym, bo nawet jednodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia może słono kosztować.

Wzrost kar za brak OC

Podstawą do ustalania stawek kar za brak OC jest wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Właściciele samochodów osobowych bez ważnego ubezpieczenia muszą liczyć się z karą w wysokości dwóch płac minimalnych, właściciele samochodów ciężarowych - trzech. Posiadacze pozostałych pojazdów mogą dostać mandat na jedną trzecią najniższej krajowej.

Ponieważ w 2019 roku podwyższono płacę minimalną, wzrosły też kary. Największa różnica dotyczy kar za ponad 14 dni bez ubezpieczenia samochodu osobowego. Zapominalscy mogą teraz dostać mandat na 300 zł więcej niż rok temu.

Oto aktualne stawki kar za brak OC w 2019 roku:

Dla właścicieli samochodów osobowych

do 3 dni bez ochrony ubezpieczeniowej  - 900 zł (840 zł w 2018 r.)

od 3 do 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej - 2250 zł (2100 zł w 2018 r.)

powyżej 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej - 4500 zł (4200 zł w 2018 r.)

Dla właścicieli samochodów ciężarowych

do 3 dni bez ochrony ubezpieczeniowej  - 1350 zł (1320 zł w 2018 r.)

od 3 do 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej - 3375 zł (3300 zł w 2018 r.)

powyżej 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej - 6750 zł (6600 zł w 2018 r.)

Dla właścicieli pozostałych pojazdów (motocykli, skuterów)

do 3 dni bez ochrony ubezpieczeniowej  - 150 zł (140 zł w 2018 r.)

od 3 do 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej - 375 zł (350 zł w 2018 r.)

powyżej 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej - 750 zł (700 zł w 2018 r.).

Wirtualny policjant wykrywa coraz więcej nieubezpieczonych

Jeszcze kilka lat temu brak ważnego OC mógł wydać się tylko podczas kontroli policji lub innego upoważnionego organu. Od kiedy jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził system informatyczny zwany wirtualnym policjantem, wymierzenie kary stało się dużo prostsze. Obecnie nawet 70% przypadków pojazdów bez OC wykrywanych jest właśnie z jego pomocą.

- Sposób działania wirtualnego policjanta opiera się na prostej procedurze - opowiada Monika Kalisiak z serwisu porownywarka-oc-ac.pl. - Stale przeszukuje on bazę, w której znajdują się informacje o sprzedanych ubezpieczeniach, zgłoszonych szkodach i wypłaconych odszkodowaniach. W ten sposób wykrywa przerwy w ubezpieczeniu. Jeśli trafi na taki wpis, sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy pojazd nie został wyrejestrowany, a następnie wysyła do właściciela pismo z prośbą o okazanie aktualnej polisy lub dokumentu potwierdzającego sprzedaż pojazdu. Jeśli odpowiedź nie nadejdzie w ciągu 14 dni, właściciel może spodziewać się wezwania do zapłaty kary. Gdyby nie chciał jej zapłacić, egzekucję należności przeprowadzi urząd skarbowy.

OC nie musi być takie drogie

Osoby, u których wykryto brak ubezpieczenia, często tłumaczą się brakiem pieniędzy - twierdzą, że składka okazała się zbyt wysoka i nie stać ich, by jednorazowo zapłacić taką kwotę.

- To prawda, że niektóre grupy płacą za OC wyjątkowo dużo - mówi Monika Kalisiak. - Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych kierowców. Jednak część z nich zdecydowanie przepłaca. Każda firma ubezpieczeniowa ma inną politykę i kładzie nacisk na inne czynniki przy ustalaniu wysokości OC. To, co dla jednej z nich jest powodem do podniesienia składki, dla innej może być bez znaczenia. Dlatego warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert i porównać ich ceny, być może okaże się, że konkurencja ma dla nas tańsze ubezpieczenie.

Żeby to zrobić, wcale nie trzeba przebijać się przez strony czy foldery wszystkich ubezpieczycieli. Są narzędzia, które to ułatwiają - jak choćby porównywarki.

- Użytkownicy, którzy pierwszy raz korzystają z naszej strony porownywarka-oc-ac.pl/kalkulator-oc, często są bardzo zaskoczeni, kiedy na własne oczy widzą, jak różnią się ceny OC u różnych ubezpieczycieli. - dodaje specjalistka. - Nagle okazuje się, że mogą płacić nawet kilkaset złotych mniej niż do tej pory.

Jak widać, unikanie opłat za OC zupełnie się nie opłaca: ryzyko wykrycia jest bardzo wysokie, a kary - dotkliwe. Lepszym wyborem jest szukanie oszczędności przez porównanie ofert różnych firm, a w ostateczności - wybranie płatności na raty. Wprawdzie zapłacimy w ten sposób więcej, niż wyniosłaby roczna składka, ale za to nie będziemy drżeć na widok każdej kontroli drogowej czy listonosza z poleconym.

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Wczesna diagnostyka i profilaktyka chorób płuc. Przebadają 473 osoby!
Magdalena Ruta

Od sierpnia do grudnia 2019 roku Głogowski Szpital Powiatowy realizuje program pod nazwą „Wczesna diagnostyka i profilaktyka chorób płuc na trenie Gminy Miejskiej Głogów” . Program  skierowany jest do mieszkańców Głogowa w wieku 40-65 lat, którzy nie leczyli się wcześniej z tego powodu.  Przebadane zostaną 473 osoby. Profilaktyka jest finansowana ze środków [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dożynki w Gminie Jerzmanowa. Będzie kabaret Jurki!
Magdalena Ruta

W następną sobotę (31 sierpnia) w Gminie Jerzmanowa odbędą się Dożynki. W tym roku święto plonów jest organizowane na boisku sportowym w Jaczowie. W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, konkursów. Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie kabaret Jurki.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kierowca pod wpływem narkotyków chciał przejechać policjantkę! Pościg zakończył się kolizją!...
Magdalena Ruta

25 – letni mieszkaniec powiatu polkowickiego, kierując samochodem i będąc pod wpływem narkotyków, usiłował przejechać policjantkę podejmującą interwencję zatrzymania jego pojazdu. Następnie staranował policyjny radiowóz, który zablokował mu przejazd. Kierowca został obezwładniony i zatrzymany. Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Policja i p [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Ratownicy z KGHM pomogą w poszukiwaniach grotołazów w Jaskinie Wielkiej Śnieżnej!
Magdalena Ruta

W ubiegłą sobotę (17 sierpnia) w tatrzańskiej Jaskini Wielkiej Śnieżnej utknęło dwóch grotołazów. Do zdarzenia doszło po tym jak wąski korytarz jaskini zalała woda. Przez cały weekend trwała skomplikowana akcja ratunkowa. Jednak nadal nie udało się potrzeć do zaginionych. Do akcji ratunkowej przyłączają się także ratownicy z Jednostki Ratownictwa Górnic [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Organizują turniej charytatywny dla Ani
Magdalena Ruta

W najbliższą sobotę (24 sierpnia) na boisku przy Gimnazjum numer 5 (osiedle Kopernik obok kościoła), odbędzie się turniej charytatywny dla małej Ani. Dziewczynka choruje na niedorozwój nerwów wzrokowych. Jej wzrok można uratować poprzez zabieg polegający na podaniu komórek macierzystych. Jednak jego koszt to 130 tysięcy złotych. Wszystkie pieniądze zebrane w cz [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Rowerzysta śmiertelnie potrącony na krajowej dwunastce! Rowerzysta nie miał odblasków!
Magdalena Ruta

W ubiegłą sobotę (17 sierpnia) na drodze krajowej numer 12 doszło do śmiertelnego wypadku drogowego. Około godziny 21.00 w okolicach Kłębanowic potrącony został 35-letni rowerzysta. Jak ustalili policjanci, mężczyzna nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Nie miał prawa jazdy i prowadził pod wpływem narkotyków!
Magdalena Ruta

Policjanci z Wydziału Prewencji podczas rutynowej kontroli drogowej zatrzymali pojazd, którym kierował 25 latek bez uprawnień. To jednak nie jedyne przewinienie mężczyzny. Po przebadaniu okazało się, że jest pod wpływem środków odurzających. W jego samochodzie znaleziono również narkotyki.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Wielki piknik historyczny! Uczczą 910 rocznice Obrony Głogowa!
Magdalena Ruta

W tym roku przypada 910 rocznica jednego z najważniejszych historycznych wydarzeń w naszym mieście – Obrony Głogowa. Z tej okazji przygotowano dla mieszkańców piknik historyczny, w czasie którego będzie można nieco poczuć wydarzenia z roku 1109. Wśród atrakcji między innymi inscenizacja oblężenia Głogowa.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

Zielona Wrona – plenerowy spektakl dla dzieci

Na najbliższą niedzielę (18 sierpnia) Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie przygotował atrakcje dla najmłodszych mieszkańców. W ramach Głogowskiego Lata Teatralnego na rynku zostanie wystawiony spektakl [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Od września kolejne zajęcia dla seniorów w bibliot...

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie przygotowała kolejną propozycję dla seniorów. Już od września prowadzone będą  zajęcia poprawiające pamięć i koncentrację. Seniorzy będą pracować przy p [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Głogowskie Lato Teatralne – dwa plenerowe spektakl...

W Głogowie nie brakuje wakacyjnych atrakcji dla dzieci i młodzieży. W wielu instytucjach odbywają się zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe itp. Nie brakuje także atrakcji, w których dzieci mogą uczes [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
W sierpniu biblioteka będzie walczyć z nudą!

Trwają wakacje. Dzieci mogą cieszyć się z czasu wolnego bez obowiązków. To wyzwanie dla wielu rodziców, którzy muszą zorganizować odpowiednie zajęcia dla milusińskich. Na szczęście z pomocą przyc [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Znamy rywala 1/32 Pucharu Polski. Chrobry zmierzy ...

Pod koniec września odbędzie się rywalizacja na etapie 1/32 Pucharu Polski. W wyniku losowania Chrobry Głogów trafił na Lecha Poznań. Mecz odbędzie się w Głogowie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pierwszy raz taki bieg! 10 km w rocznicę Obrony Gł...

W tym roku obchodzimy 910 rocznicę jednej z najważniejszych bitew w dziejach naszego miasta – Obrony Głogowa. Z tej okazji przygotowano dla mieszkańców piknik historyczny, w czasie którego będzie możn [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Nowy na Wita Stwosza. Chrobry podpisał kontrakt z ...

Chrobry Głogów pozyskał kolejnego nowego zawodnika. Wzmocnić drużynę ma 28-letni środkowy obrońca Oliver Praznovsky. Słowak podpisał w Głogowie roczny kontrakt.

CZYTAJ WIĘCEJ
Od dzisiaj tylko na basen otwarty. Trwa coroczna m...

Od dzisiaj (12 sierpnia) do 22 sierpnia mieszkańcy nie będą mogli skorzystać z basenów krytych na Pływalni Chrobry Głogów. Przerwa spowodowana jest koniecznością przeprowadzenia corocznej modernizacji [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

W Cieniu Kolegiaty 2019

15 sierpnia na placu przed Kolegiatą odbył się festyn pod nazwą "W Cieniu Kolegiaty". W tym roku była to już 13 edycja. Tradycyjnie mieszkańcy Głogowa mieli okazję między innymi: posłuchać występó [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Wakacyjna Strefa Animacji –osiedle Kopernik

7 sierpnia na osiedlu Kopernik została zorganizowana impreza z cyklu "Wakacyjna Strefa Animacji". Dzieci miały okazję wziąć udział w różnego rodzaju aktywności między innymi: malowanie twarzy, dmucha [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dzień Młodzieży w Gaworzycach

28 lipca w Gaworzycach odbył się Dzień Młodzieży połączony z piknikiem rodzinnym. W ramach imprezy odbyły się koncerty oraz wystawa zabytkowych pojazdów i motocyklów. Fot. Magdalena Ruta.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

Our website is protected by DMC Firewall!